| Ella_Ella_1995 a întrebat:

Genul Dramatic face parte din materia pentru examenul de clasa a 8a? Eu știam că doar genul liric și epic, dar doamna ne a spus sa învățăm și genul dramatic pentru că " nu s-a mai dat demult la examen, poate sa vă pice anul acesta."
Mulțumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca v-a zis si profesoara nu mai inteles rostul intrebarii? Poate nu sunt asa mari sansele sa pice, dar totusi exista, si iti ia cred ca 5 minute sa-l inveti, e extrem de usor. Oricum aveti putin de invatat pentru romana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, genul dramatic face parte din materia pentru examen.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, din cate stiu eu. Invata-l si pe el, chiar daca nu iti pica la examen, te va ajuta la liceu, pentru ca se reia.

| BlyeeetAK47 a răspuns:

Anul asta se vor da urmatoarele: Epic, Liric, Dramatic, Basmul (popular), Balada populara, Doina, Pastelul.
Schita, nuvelul, romanul au fost scoase anul acesta.
Si este o prostie faptul ca nu s-a dat mai demult. Nu se poate da nici peste 100 de ani. Subiectele sunt trase la sort de Ministrul Educatie (sunt 7-10 subiecte pregatite pentru a fi trase). Poate cadea ORICE!

| anoniiim1807 a răspuns:

Da, la fel si basmul, nuvela, schita, etc