| Maria_Maria_1995 a întrebat:

Imi poate explica si mie cineva de ce la proba de competente de la bac exista un interval pentru perioada in care se desfasoara? De exemplu competentele la o limba straina au loc intre 27 Iunie - 1 Iulie. Sunt 5 zile, de ce nu este o data fixa?
Funda!

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Din doua motive:
*in sesiunea iunie-iulie, numarul candidatilor este cu mult mai mare decat a celor care se prezinta la sesiunea "speciala" sau a celor care se prezinta in sesiunea din august-sepembrie.
*complexitatea probei "C"(proba de evaluare a competentelor lingvistice intr-o limba de circulatie internationala)---vezi in link :http://ismb.edu.ro/......t_2015.pdf
Deci,in conditiile prezentarii unui numar mare de absolventi, probele componente ale probei "C" care permit sustinerea "in grup" (proba scrisa si proba de intelegere a unui test audiat)vor fi programate impreuna, in aceiasi zi. In schimb, pentru proba orala care permite o verificare individuala sunt necesare mai multe zile.

| Anca6991 a răspuns:

Se intampla asta pentru ca sunt multi elevi si nu pot fi evaluati intr-o singura zi. La scoala mea de obicei tin 3 zile, la romana, la un numar de aproximativ 150 de elevi. Si oricum nu te poti duce oricand in cele 5 zile, esti totusi programat intr-o anumita zi, la o animita ora, tocmai pentru ca evaluarea sa se desfasoare cat mai repede, iar profesorii sa nu stea sa astepte elevii care sa vina cand vor ei.