| Maria_alexutza_1993 a întrebat:

Buna TPU.Imi puteti da si mie regulile de comparatie a fractiilor. Funda mare si vot

Răspuns Câştigător
| Spartacus1127 a răspuns:

Trebuie aduse la acelasi numitor, adica la numarul de jos prin amplificarea fractiei. Apoi, dupa ce ai ajuns la acelasi numitor, trebuie sa observi care este cel mai mare numarator, adica numarul de sus. De exemplu, 20 pe 5 e mai mic decat 25 pe 5! happy Funda?

3 răspunsuri:
| Lavii007 a răspuns:

Ca sa le poti compara trebuie sa le aduci la acelasi numitor. Dupa aceea vezi care are numaratorul mai mare si aceea este functia mai mare. Sper ca te-am ajutat happy