| Siracuzia a întrebat:

In ce consta caracterizarea directa a unui personaj? Dar cea indirecta?
Rog seriozitate.Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| zhenkyn a răspuns:

Caracterizarea directa adica caracterizarea de autor, de alte personaje sau autocaracterizarea.
Caracterizarea indirecta reese din concluzii referitoare la comportamentul, faptele personajului.

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Caracterizarea directa se face cu ajutorul mijloacelor directe: de catre narator, autocaracterizare (ce spune personajul depre sine insusi), alte personaje.
Caracterizarea indirecta se face cu ajutorul mijloacelor indirecte(elemente nonverbale si paraverbale, limbaj, fapte, comportament, vestimentatie).

| AndreiGabi a răspuns:

Caracterizare directa:caracterizare facuta de autor,de alte personaje,sau autocaracterizare ex: "Personajul x este un tip inalt,cu par blond,ochi verzi..."
Caracterizare indirecta:caracterizare dedusa de tine din comportamentul personajului,din relatiile sale cu alte personaje, din vocabularul si modul sau de exprimare(in cazul unei opere epice) etc. ex:"Personajul x l-a batut ingrozitor pe y si i-a adus extrem de multe jigniri."; poti spune ca mersonajul x este un personaj violent, un personaj irascibil ce nu isi poate controla nervi si actioneaza in urma primului impuls.

| slipknot a răspuns:

Caracterizarea directa a unui personaj:
-poate fi facuta de catre narator(prin portretul fizic si/sau moral, prin comentarii explicite, aluzii);
-personajul insusi se poate caracteriza(autocaracterizarea prin marturisiri facute altor personaje, autoanalize monologate);
-alte personaje (prin marturii, descrieri, etc);

Caracterizarea indirecta a unui personaj:
-actiunile, atitudinile, opiniile exprimate de personaj;
-mediul in care traieste: orasul, casa, interiorul, dar si familia, grupul sau societatea in care evolueaza;
-imbajul folosit (de la registrul al limbii, pana la particularitatile de ordin stilistic)