| Erin28 a întrebat:

Buna TPU!
La mine in scoala a fost astazi o bataie groaznica. O fata a fost lovita de un grup de fete si baieti pe motiv ca arata provocator daca nu îi baga in seama. Nu sunt la o scoala rea, elevii au note mari si familii bune, insa sunt din ce in ce mai grave si mai dese asemenea situatii, in special la copiii de bani-gata. Cand a venit politia sa ceara imaginile de la camerele de supraveghere, au spus ca nu le pot da acum, intrucat trebuie sa ia legatura cu firma care se ocupa de intretinerea lor. Este adevarat? Profesorii au spus ca ei nu au acces la imagini 24/24? Ori vor doar sa ascunda faptele incriminatorii? Conflictul a continuat si in clasa, insa diriginta a spus ca nu are acces la imagini decat dupa ce ia legatura cu respectiva firma(a explicat ca scolile sunt obligate sa aiba un contract cu o firma care se ocupa cu instalarea si intretinerea echipamentelor video-audio de supraveghere)
Au acces sau nu profesorii la imagini?

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asta e România, numai scrieți ca nu are rost, se va rezolva ușor, ii da bani la fata aia și gata

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu au.

| VoidEternal a răspuns:

Nu ar trebui sa aibă. Poate doar directorul/directoarea.

| dinaprilie a răspuns:

Pot avea acces la imagini doar daca in scoala este cineva care sa se ocupe de asa ceva altfel ceea ce a spus diriginta este adevarat. Un tehnician de la firma care se ocupa de mentenanta sist video poate accesa imaginile si le poate da politiei. Stai pe pace, imaginile sunt acolo si le vor vedea cei in drept.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niște gunoaie elevii care practică asta în școli. Auzi, copii de bani gata. Copii de bani gata pe banii părinților. Apoi și părinții lor sunt și mai jeguri decât plozii. O plângere la poliție, mai ales părinții care fetei lovite sa depună plangere. Poliția va fi obligată să ancheteze și fiind caz penal vor fi obligați să arate înregistrările de pe camere. Odată sesizată poliția vor fi sesizați și cei de la Protecția Copilului. Și DGASPC vor face ancheta printre copiii celor de bani gata. Legal nu prea are ce sa le facă decât să țină teoria chibritului ca acestea sa nu se mai întâmple. Însă părinții fetei bătute dacă se țin tare pot obține daune morale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vorbit cu mama care lucrează în DGASPC referitor la ce și scris tu aici. Dacă părinții fetei vor face plângere la politie, atunci protecția copilului nu va sta doar cu mâna în dos. Se va ajunge inclusiv la tribunalul de minori și familie ( și acolo exista secție penală) unde va decide ce se face mai departe. Se poate decide internarea copilului ( sau copiilor) într-un centru pentru minori sau să trimită la școală de corecție. Dacă sunt de bani gata asta nu înseamnă că nu pot rămâne și fără copii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta printre altele. Se poate decide sa rămână și în familie dar cu condiția sa meargă la delincvență juvenila pentru consiliere ( aparține tot de protecția copilului, dar se ocupa numai cu specimene descrise de tine, aici). Sau fiind caz penal se poate ajunge pana la probațiune. Asta nu mai aparține de protecția copilului și trebuie mers la poliție, sa convingă pe acolo ca se îndreaptă, ca nu mai încalcă legea penală, etc.

| Erin28 explică (pentru anonim_4396):

Da, dar fata asta e din alta clasa si are deja 19 ani(nu stiu daca mai vorbim de protectia copilului). Dar au chemat politia la scoala. Si vor rezolva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Erin28):

M-am gândit ca fiind la liceu este minoră. Ce sa zic... Fiind majoră poate sa depună și singura plângere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Erin28):

Politia a fost chemată la școală prin 112. Dar pentru a continua ancheta este nevoie de plângere care trebuie depusă de persoana vătămată. Fiind într-o instituție de învățământ, chiar și conducerea scolii poate formula conducerea. Fără plângere politia nu are nici o putere.

| Erin28 explică (pentru anonim_4396):

Va face plangerea, logic, feta(are 19 ani), din moment ce a ajuns la spital.

| Erin28 explică (pentru anonim_4396):

O sa depuna. Eu nu imi pot imagina cum de s-a ajuns aici, ca societatea noastra sa decada atat de mult?

| TitoJacksana a răspuns:

Teoretic da, dar doar daca se uita pe ele

| Xela90 a răspuns:

Il iei pe director/directoarea la bataie daca era copilul ii umflam ce gatu matii da vine tampiti aia si bate copilul? vai draci si nervi ii omoram in bataie pe jegosii aia
aia nu au parinti normali doar batuti in cap fara educatie panaramele naibii, sunt obligatii sa dea videoclipurile astfel isi bataie si directorii nu intereseaza daca politia nu face nimic atunci faci astfel ii umfli

| Erin28 explică (pentru Xela90):

Au spus ca ei nu au acces direct la imagini fara acel tehnician de la firma. Pana acum, ce am vazut la televizor despre batai in scoli, mi se parea SF, dar acum, nici nu stiu ce sa mai spun