| Anomim2025 a întrebat:

Dacă o firmă șterge automat imaginile de pe camerele de supraveghere după 30 de zile, iar Poliția abia în zilele de Paște încearcă să facă rost de ele, dar având liber mâine și luni cei de la bancă automat s-ar șterge imaginile luni că nu mai e nimeni pentru că sunt liberi.

Se mai poate face ceva?

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Nu stiu legea...
din cate stiu eu, DA
insa, e posibil ca legea sa nu ii oblige mai mult decat 30 de zile sa tina imaginile de supraveghere, poti sa cauti legea daca vrei, sau sa pui o noua intrebare aici, sunt unii care stiu legile sau macar stiu foarte bine unde sa caute!
totusi, daca tu cu firma respectiva ai probleme, atunci esti in aer, chiar daca ar fi obligati, tot pot sa spuna ca "a luat foc serverul de storage" sau ceva de genul asta, ca sa isi acopere spatele, iar tu (si nici politia) nu prea puteti dovedi contrariu
insa daca nu ai probleme cu ei, nu vad de ce nu ar ajuta

3 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

De obicei imaginile se sterg automat de pe o camera de supraveghere prin rotatie, cele mai vechi primele, depinde de capacitatea de storage si alti factori care pot fi setati, asa ca ma indoiesc ca au exact 30 de zile cand le sterg, in general e un tampon

insa nici nu pot sa spun ca sigur NU, in functie de politica si ale "decizii" s-ar putea sa o faca intentionat

| Anomim2025 explică (pentru ziftode):

Legal vorbind.
Poliția poate să oblige firma respectivă să facă rost de imagini?

| PainTech a răspuns (pentru Anomim2025):

Da. Trebuie plangere, o gramada de hartii daca banca nu coopereaza, dar in principiu da.
Daca imaginile se sterg manual si nu prin overwrite e posibil sa ai mai mult de 30 de zile.

| ziftode a răspuns (pentru Anomim2025):

Nu stiu legea...
din cate stiu eu, DA
insa, e posibil ca legea sa nu ii oblige mai mult decat 30 de zile sa tina imaginile de supraveghere, poti sa cauti legea daca vrei, sau sa pui o noua intrebare aici, sunt unii care stiu legile sau macar stiu foarte bine unde sa caute!
totusi, daca tu cu firma respectiva ai probleme, atunci esti in aer, chiar daca ar fi obligati, tot pot sa spuna ca "a luat foc serverul de storage" sau ceva de genul asta, ca sa isi acopere spatele, iar tu (si nici politia) nu prea puteti dovedi contrariu
insa daca nu ai probleme cu ei, nu vad de ce nu ar ajuta