| SimSimina1995Sisi222SweetSweet a întrebat:

Bună TPU la scoala mea mi se apare ca se fac unele chestii tampite si pana acum mi s-au facut neindreptatiri, eu incep sa nu mai suport si mi se pare ca ei chiar intrec masura...
Locuiesc la tara, sunt la o scola normala dar nu cu foarte multi elevi, care are si gradinita inclusa.
Acum 2 ani vechiul primar a pierdut si a castigat altul in lcoul lui.
El are o fata care colega cu mine.
In clasele primare invatatoarea primea tot felul de lucruri de la parintii ei, inclusiv alimente pentru ca ei au gospodarie mare, lactate si alte chestii.
Ea tot o ridica si asa mai deprte u vreau sa spun ca facea altceva...
Am trecut de la ea, de atunci cand tatal ei a devenit primar ea e cea mai buna din scoala, nu vreau sa spun ca nu invata dar uneori chiar nu merita acele note.
Majoritatea profesorilor din scoala sunt dirijati de parintii care au functii, primesc mita daca asta se refera la bani si alte bunuri, o lauda si in fata clasei si zice ca e cu o treapta mai sus de noi.
Eu nu sunt geloasa dar de cand ma stiu eu am invatat bine iar ea primeste uneori note fara merit.
Aici la scoala mea notele se negoziaza daca ai parinti cu functii, se dau si tezele de mai multe ori, iar cand e olimpiada la romana de exemplu daca unul nu a iesit si are parinte cu functii, el nu a iesit si nu merge in sesiunea urmatoare nu merge niciunul.
Ma deranjeaza faptul ca se negoziaza aceste note si ca tezele se dau de mai multe ori si se ia mita...
Mie nu mi se pare corect va rog sa-mi spuneti daca este corect sau nu si daca aici se poate rezolva ceva... adica eu vreau sa-mi fac dreptate.
Directorul care e profesor de romana spunea la teza cand a corectat tezele la romana zicea de colega aia ca ea merita nota 'x' dar pe el nu il lasa inima nici cum sa-i dea nota mai mica numai 10, el nu poate sa faca asa ceva nu-l poate lasa inima sa-i dea nota mai mica decat 10.
Anul trecut pe diploma mea de sfarsit de an cand s-a calculat media a fost o medie 'x' si apoi am vazut trasa peste media aia si rescrisa alta medie 'x'.
M-am trezit anul trecut cu fel de fel de note in catalog despre care eu nu stiam, si anul ăsta unul dintre profesori cand trece notele la o fata, parintii ei uneori ameninta cu bataia, deci cand ii trece notele,(el preda mai multe materii) trece de exemplu la una dintre materii 2 de 10 si apoi zice ca a facut-o din greseala.
De multe ori se trec note ca elevii sa nu stie nimic de aceste note dar nici sa le merite, adica note prea mici si la acei elevi cu parintii cu functii multe note trecute din 'greseala'.
Eu consider ca nu e corect si va cer parerea voua, spuneti-mi ce credeti.

5 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Daca poti si ai unde, muta-te la alta scoala daca nu, asta este, nu prea ai ce sa faci, doar sa inveti si sa lupti pentru tine.Cred ca cel mai bine ar fi sa te muti dar depinde asta de tine.Sunt scoli bune si mai putin bune, colective bune si mai putin bune, profesori buni si mai putin buni dar tot ce trebuie sa faci tu e sa iti dai interesul pentru tine, sa inveti pentru tine si sa incerci sa le demonstrezi altora ca tu ai valoare.Succes

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu este corect, insa nu cred ca poti face mare lucru. Din cate inteleg toata scoala "recurge" la aceste reguli nescrise, de a da mai mult celor care au parintii in functii mai importante.
Sfatul meu este sa iti vezi de treaba si sa inveti pentru tine. Nu te mai compara cu altii, nu te mai obosi gandidu-te ca au fost nedrepti cu tine. Daca inveti, va veni examenul national si vei putea daca au posibilitatea parintii tai sa dai la un liceu dintr-un oras mai mare unde astfel de chestii sunt mai rar intalnite.

| just4ubr2015 a răspuns:

Dupa cum ai scris sus sigur esti eminenta din 10 cuvinte abia am inteles 4 mai bine lasa TPU si pune mana pe alfabetar ca altfel la coada vacii vei ramane vesnic de aia nu ai note mari la scoala

| MGK a răspuns:

Nici mie nu mi se pare deloc corect ceea ce ti se intampla.
Incearca, daca poti, sa te muti la o alta scoala sau clasa. Altceva nu prea ai ce sa faci.
Parintii tai stiu?

| Marria_Adelina_1998 a răspuns:

Parerea mea este ca nu e normal...dar chestii din astea se mai intalnesc si la alte scoli.