| VivaRoZ a întrebat:

Buna tuturor. Am in clasa o colega care este preferata profesorilor..de ce? nu stiu. Daca ea ia nota mica la un test exemplu 6 si noi ceilalti putem lua 10, 4 etc nu trece notele in catalog. Dar daca ea ia 10 si eu ( Media 10) poate iau nota mica sau alti colegi ( destepti) le trece notele. Adica atunci cand ia nota mica ea nu trec notele...dar cand noi luam note mici si ma refer la cei destepti...le trece parca ispre.Ce pot sa fac!?! Nu mi se pare corect!

7 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Este o persoana care probabil se face placuta usor(sau e prefacuta). Bravo ei, e un avantaj pentru ea, dar si un dezavantaj pentru ca probabil multi nu o suporta.

| VivaRoZ explică (pentru whatevernvm):

Ai dereptate in privinta faptuluio ca multi nu o suporta. SI este chiar prefacuta. Daca o intrebi : Ti-ai invatat lectia> Ea spune: Nu..nici nu m.am uitat. Dar de fapt daca o intreaba profesorul stie sa raspunda. Si sincer..nu este neaparat vorba ca este desteapta.

| Iama a răspuns:

Incearca sa te dai bine pe langa profi.fa proiecte in plus, invata mai mult.documenteaza-te in legatura cu lectiile urmatoare, nu vorbi in ora si poate sa o sa ajungi si tu printre referatele ei....si sa stii ca nu ai cum sa o faci pe fata aceea sa nu mai fie preferata profelui(ei)... sper ca te-am ajutat :*

| VivaRoZ explică (pentru Iama):

Chiar fac aceste lucruri..invat. ma documentez..nu vorbesc in ora..si sunt printre preferati.dar ea este ..nu stiu cum sa spun " tinuta in puf"

| KarinuTzaa a răspuns:

Si mie mi se intampla acelasi lucru ba chiar fata aceea nici nu da unele teste pentru ca profa stie ca e greu si ca ia nota mica. Ori face meditatii cum este in cazul meu, ori le da cadouri!
Tu poti doar sa inveti in continuare ca sa nu te prinda profesorii pe picior gresit
Bafta!

| VivaRoZ explică (pentru KarinuTzaa):

Da..in cls 1-4 facea meditatii cu invatatoarea noastra..si inca mai face..si poate ca ...invatatoarea mai baga " pile" pe la profesori..si spune ca e desteapta etc. Cu toate ca eu eram mai desteapta in clasa mici ca ea. SI poate fi un astfel de lucru pentru ca de multe ori cand mai vb cu fata...(de ex ca nu.i convine ca la anul o sa avem o diriginta pe care ea nu o doreste) ea zice." Daca o avem pe ea eu ma mut la alta clasa si avand medie mare si directoarea( dna de romana) tinand cu mine nu prea stiu pe cine o sa scculte" Deci.ea recunoaste intr.un fel singura. Nu sunt chiar cuvintele ei.dar ceva de genul este.

| irinamihaela13 a răspuns:

Lasa in viata nu o s-a fie profesoara ca o tine in frau