| florinflorin14 a întrebat:

Buna TPU ma puteti ajuta si pe mine cu o compunere cu titlul :o ploioasa de toamna. am multe teme asa ca nu am timp va rog mult
cel mai rapid raspuns funda
mersi mult

Răspuns Câştigător
| brinS a răspuns:

O zi ploioasa de toamna
Nimic din amintirea unei veri trecute nu se mai regaseste in aceasta dimineata. Da, este toamna...In cerul plumburiu, in stropii de ploaie deasa si-n frunzele ruginii.Este toamna pana si in caietele noastre aducandu-ne aminte de vacanta terminata.
Pana si biroul camerei mele e inundat de lumina acestei toamne, o lumina abia patrunsa, plumburie si ea ca si griul de-afara.Si ma incapatanez ascultand hit-ul unei melodii estivale sa pastrez miros de mare, plaja, soare dincolo de ochii mintii intr-o placuta visare.Insa toata aceasta incapatanare a mea cedeaza la mirosul unei gutui coapte. E totusi toamna, si e mireasma de parg tomnatec in must de struguri striviti in pasul fecioarelor imbracate-n ii tesute la gura sobei... E totusi toamna in ploaie si-n desfrunzirile copacilor deja golasi, in lemnul crengilor ude.
Inchei o tema, imi strang la repezeala manuale si caiete, si ma indrept catre afara.Patrund in ploaia de toamna, m-amestec printre ceilalti trecatori grabiti, si ma indrept catre scoala.Astazi e doar o zi ploioasa de toamna.

| Roplayermlg2k16 a răspuns (pentru brinS):

Este o compunere foarte buna. Bravo!

3 răspunsuri:
| SmileIsForFree a răspuns:

Cred ca te referi la " O zi ploioasa de toamna ". Stai sa vad ce`mi vine in minte...
M-am trezit in zori si am auzit ciripit de pasarele...Cum mie imi plac foarte mult, am iesit imediat din casa pentru a ma juca cu ele, insa ploua. Imi place ploaia, este foarte frumoasa, dar acum e toamna si nu vreau sa racesc. Am intrat inapoi in casa, m-am pus la fereastra si am inceput sa privesc stropii ce cadeau lin spre pamant. Cred ca toata lumea ar fi vazut ziua aceasta ca pe o zi posomorata si maro, insa daca ai ceva artistic in tine, poti sa observi frumusetea toamnei, chiar si atunci cand ploua!

| Alexutzaaaaaaaa a răspuns (pentru SmileIsForFree):

Aveam si eu nevoie de astabatting eyelashesthxbatting eyelashes