| IoAlexandra a întrebat:

maine dau Evaluarea Nationala la romana si voiam sa va intreb ce este "atat" ca parte de vorbire?(atat de greu). Nu e tema(scoala s-a terminat), dar nu stiu si nici nu am pe cine sa intreb.Dau si fundita

Răspuns Câştigător
| ionalexandru98 a răspuns:

Si eu dau maine Evaluarea Nationala. "Atat" este adverb.Ce fel de adverb.Nu stiam nici eu dar am citit pe wikipedia despre adverbe si scrie ca este adverb de calitate. Uite link-ul aici:http://ro.wikipedia.org/wiki/Adverb Vezi la clasificarea dupa inteles.

6 răspunsuri:
| MrRava13 a răspuns:

Pronume nehotarat

| Parangalevacy a răspuns:

Pui intrebarea ''cum?'' si este adverb de mod

| ionalexandru98 a răspuns:

Si eu dau maine Evaluarea Nationala. "Atat" este adverb.Ce fel de adverb.Nustiam nici eu dar am citit pe wikipediadespre adverbesi scrie ca este adverb de calitate. Uite linkul aici:http://ro.wikipedia.org/wiki/Adverb.Vezi la clasificarea dupa inteles.

| Lauraaai a răspuns:

Atat=conjunctie...nu stiu laughing. Sper sa fie asa cum am zis eu happy!

| adamcatalina a răspuns:

Este adverb de cantitate happy