| anndrada98 a întrebat:

Buna TPU happy. Maine trebuie sa imi aleg la ce profil de liceu sa ma duc sad. Eu vreau sa urmez facultatea de medicina dar din pacate media mea este mica pentu a intra la profilul bio-chime.Inca nu m-a decis intre Economie sau Filo-Engleza, imi place engleza si as studia mai mult dar toata lumea zice ca nu o sa ma ajute la facultate sime foarte mult de invatat.sad si nu prea imi place matematica dar am auzit ca profilu economie te ajuta mai mult in viitor happy. Ps: la filo-engleza stiu ca sunt profesori mai buni decat la economic... habar n-am ce sa fac sad
HELP sad FUNDA happy

Răspuns Câştigător
| Essence a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa alegi ca si prima optiune profilul bio-chimie (stiinte ale naturii). Nu se stie niciodata, si mediile variaza de la an la an si poate si o sansa.
Pentru optiunea nr2 ai putea sa alegi un alt liceu care are profilul bio-chimie unde se intra cu medie mai mica (asta daca nu ai decat un singur liceu cu acest profil in oras).
Intre economie si filo-engleza, nu stiu ce sa-ti recomand. Engleza este foarte frumoasa si e bine sa o stii in general, nu neaparat pentru o facultate anume. Si nu se stie niciodata. Poate faci facultatea de medicina intr-o alta tara si ai nevoie de engleza.
Daca nu iti place matematica, nu te sfatuiesc sa alegi economia. Sunt multe formule, mai usoare, mai complicate si multe calcule.
Ori ca alegi filo-engleza, ori economie, pentru a intra la medicina te sfatuiesc sa faci meditatii la bio si chimie de-a lungul anilor pentru a reusi sa tii pasul cu materia.
Ai mai putea sa inveti foarte bine in sem I si sa te transferi apoi la bio-chimie. Se poate.
Dar, incearca totusi si pune bio-chimie, poate ai noroc.
In orice caz, iti urez succes.

| DeejayAndr3y a răspuns (pentru Essence):

Nu intelegi ca nu are medie?straight face

| Essence a răspuns (pentru DeejayAndr3y):

I-am dat si alte sfaturi in cazul in care n-ai stiut sa citesti totwinking

| DeejayAndr3y a răspuns (pentru Essence):

Nici nu am nevoie să citesc toate porcăriile tale.

| Essence a răspuns (pentru DeejayAndr3y):

Atunci nu te mai trezi tu sa comentezi

| DeejayAndr3y a răspuns (pentru Essence):

Putin imi pasa ca ai primit tu funda, faza e ca tu te oftici.

13 răspunsuri:
| Essence a răspuns:

Heeeei, ce-ai facut pana la urma? big grin

| DeejayAndr3y a răspuns:

Alege filo.e foarte bunhappy

| ElenaSA a răspuns:

Poti alege Filologie, unde nu vei mai avea probleme cu Matematica.Dar poti sa pui la inceput Profilul Stiinte ale Natirii. Poate tendinta de anul aceasta va fi alta decat anul trecut.

| KTAleen a răspuns:

Mergi cu incredere la orice profil!
Te poti pregati fara nici o problema pentru admiterea la med., la orice profil ai ales...
Depinde daca iti place mate sau nu/ romana sau nu/ etc

| Andrei_Lucian_1996 a răspuns:

Bine
cea mai buna chestie este sa intri la un profil unde se face bio, chimie si fiz pentru ca din astea da-i admiterea la facultate
Deci nu alege in nicu-n caz profil uman(profile pe limbi)

| xXNikeXx a răspuns:

Du-te la filologie sau stiinte sociale happy eu am facut asta ieri si am ales mate-info media mea fiind 8.40 abia astept sa inceapa scoala eu am ales mate -info pentru ca exista mai multe optiuni la final(adica facultati) bft si gandeste-te bine inainte sa alegi

| Al3xInHo a răspuns:

Pai eu as zice la economic,si eu am vrut la economic sa merg,dar pana la urma m-am dus la Zinca, si sa stii ca poti sa ai un loc de munca foarte bun daca faci facultatea, de ex jurnalism sau poate vrei contabil ceva, dar la contabil te doare capul toate ziua la cat ai de calculat, si la zinca poti intra pe filo-engleza cu 9.46 dar mai e mate-info +engleza cu 8.68, sper ca ti-am fost de folos, apoi... nu e bine sa ceri pareri legate de asa ceva unor necunoscuti. pentru ca nu avem de unde sa stim cum ai invatat si la ce te pricepi cel mai bine...si iti mai recomand ceva : Facultatea fa-o in alta tara, iar dupa masterul tot acolo!

| anndrada98 explică:

Multumesc mult pentru toate raspunsurile happy :*