| nucă a întrebat:

Marti am teza la matematica si as vrea sa-mi spuneti tot ce stiti despre fractii zecimale si ordinale,mixte,simple, cum se transforma cele zecimale in ordinale tot ce stitit si cum se calculeaza volumul. Chiar am nevoie pentru ca eu le-am cam uitat. Va rog sa-mi spuneti explicit. Multumesc!

2 răspunsuri:
| Danielo500 a răspuns:

Daca vrei informatii despre orice din matematica uitate aici:

http://math-pdr.com/gimnaziu/gimnaziu.html

Selecteaza clasa si apoi lectia. Daca vrei pentru a V-a treci direct la lectii.
Stiu ca e incomplet. Creatorii incearca sa il termine dar sper sa gasesti informatiile care trebuie.

| Annis a răspuns:

Fractii zecimale :TRANSFORMAREA FRACTIILOR ORDINARE IN FRACTII ZECIMALE.TRANSFORMAREA FRACTIILOR ZECIMALE IN FRACTII ORDINARE
Definitie. Se numeste fractie zecimala periodica simpla, fractia zecimala care are un grup de zecimale, numit perioada, care se repeta la infinit, incepand imediat dupa virgula.Definitie.Se numeste fractie zecimala periodica mixta, fractia periodica a carei perioada nu incepe imediat dupa virgula.
Fractii ordinare=2 supra 3 nu pot sa iti scriu dar stii tu alea cu linie de fractie
alea cu virgula is zecimale=0, 45=fractie zecimala
4 supra 2=fractie ordinare
si un video http://www.youtube.com/watch?v=JwNz7NI4BDM.Funda?:o3