| anonim_4396 a întrebat:

Maybe este o intrebare tâmpită.

Dar cate examene se dau in clasa
a-8-a sau teste)
Scuzati-ma daca vi se pare că vorbesc prostii, dar nu stiu sad

DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Decat 2, maica. La romana si la mate la examenul de evaluare nationala, daca esti nativ roman.
Daca vrei sa dai la un liceu cu predare bilingva, va trebui sa dai un examen de limba straina (engleza sau germana sau franceza).
In rest, legat de teze, o sa ai 3. La romana, mate, geografie sau istorie (la alegere), din cate mai tin eu minte. Iar legat de simple teste, numarul lor tine de fiecare profesor in parte, in functie de cum si le planuieste pe semestru.

Ia d-aici si pregateste-te la mate: https://www.youtube.com/user/Poe669/playlists

Cauti playlist-urile despre clasa a 5-a, a 6-a, a 7-a si a 8-a si te apuci si scrii dupa el exercitiile pe care le rezolva, ca sa inveti rationamentul corect de rezolvare. Iti faci un caiet cu exercitiile propuse de el si din cand in cand mai recitesti ce ai scris in el acolo. Unde nu intelegi, dai videoul inapoi si o iei de la capat pana intelegi.

3 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Se dau doar doua examene nationale, la matematica si la romana.

Evident, vei da si teze, dar nu sunt nationale, ci teze simple: la matematica, romana, istorie/geografie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru laSoledad):

Multumesc!

Dar referitor la liceu, eu mă duc la unul sportiv :p

| laSoledad a răspuns (pentru anonim_4396):

A, bafta!