| Alexandruone a întrebat:

"Ne revedem in curand" este pleonasm? Daca nu de ce? Vreau argumente!

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu e o expresie pleonastică.
Ar fi fost un pleonasm dacă ai fi spus : "Ne revedem iar" sau "Ne reve
dem din nou", sau "Ne revedem încă o dată".
Previxul " re" indică o reluare a unei activităţi: a re-vedea, a re-pune, a re-lua, a re-distribui, a re-monta.
Ori, cum conjuncţia "iar" sau locuţiunile adverbiale "din nou", "încă o dată" indică o reluare a unei acţiuni, se cheamă că utilizarea lor după unul din verbele de mai sus ( eventual şi altele) se constituie într-o expresie pleonastică.
Deci, repet, aşa cum ai formulat tu, nu este un pleonasm.

| bunbunbun a răspuns:

Nu este pleunasm deoarece "ne revedem' si "curind" nu au nici o legatura, este spus timpul cind se vor revedea. S-ar pute zice si ne revedem mine, poimine, la anul...