| Eu_4595 a întrebat:

As vrea sa aud parerile voastre despre cel mai de viitor profil de liceu.Eu termin clasa a 8-a si cred ca cele mai de viitor profiluri sunt economicul si stiintele ale naturii.happyMate-info e greu. din filologie ai prea putine variante de viitor iar la stiinte sociale la fel.

13 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Intradevar mate info e cam greu dar nu este imposibil. la sfarsitul clasei a12a vei primi si un atestat si ai mai multe posibilitati. de la profilul uman de poti indrepta catre jurnalism, drept, psihologie [stiinte sociale] etc. de la stiinte ale naturii poti merge la medicina. eu una sunt la mate info... am avut ceva probleme cu informatica. dar am trecut cu bine. si mi-a iesit 8, 14... si nu m-am omorat cu invatatu. consider ca la mate info ar trebui sa se duca persoanele care nu trebuie sa toceasca lectiile acasa deoarece retin din clasa.

| Eu_4595 explică:

Doamne...straight face.Era pur si simplu o intrebare...Ce te tot oparesti ma copile oh go on

| Eu_4595 explică:

Apropo.Filologia e slaba rau.Decat sa ma fac profesor...:-J

| Eu_4595 explică:

Tu esti chiar redus.straight face. Avocat din filologiestraight faceToata lumea zice ca e slaba rau...Sa se duca prostii la filologie care nu pot sa invete din clasa si stau acasa ca distrusii incercand sa le intra ceva in mintea aia goalawinkingPrea multe cifre pentru un creier asa simplu ca al tauhappy

| Eu_4595 explică:

Oricum esti un ratat.vai de morti tai...Tu du-te la filologia ta si jet de aici.Lasa si alta lume sa raspunda. Unii mai cultivati nu inferiori ca tinewinking

| Eu_4595 explică:

Bine ma ai dreptate. Poti sa nu mai raspunzi acum?

| flowerpower12 a răspuns:

BUNA! Eu am terminat clasa a 7 a si m-am gandit deja ca vreau sa merg la mate-info din a 9a,pentru ca poti merge la mai multe facultati dupa aia,adica depinde ce iti place,daca vrei sa lucrezi la banca,sa fii contabil/a,sau ceva de genul mergi la mate-info,dar cred ca si economicul ar fi ok,eu nu ma gandesc ca o sa fie greu,nu la asta terbuie sa te gandesti, ce la ce iti place. Daca mergi la stiinte ale naturii nu cred ca ai foarte multe optiuni pe urma, bafta la alegerea profilului de liceu. Sper ca te-am ajutatbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu dau la filologie.si e destul de bine... apoi pot da la facultatea de litere, la jurnalism...etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din filologie iesi om cu cap, cult si educat si toata lumea ar fi mandra sa vorbeasca cu tine si sa te angajeze! Si nu trebuie sa urmezi niste optiuni tipice unei filologii, cu putin mai mult efort poti sa practici orice meserie numai ca la sfarsit de liceu probabil mai trebuie sa dai inca un examen depinzand de facultatea pe care ai ales-o (la medicina de exemplu asa se practica)! Dimpotriva mi se pare ca la mate -info si stiintele naturii nu prea ai multe variante de urmat dupa, deoarece faci si putina romana (si totusi ai nevoie si de un vocabular la viata ta) si specialitatile pe care le poti urma sunt mai mult medicina, veterinara, configurator IT! Dar mi se pare o munca prea asiduaa! Insa daca tie iti place si daca ai atata cap incat sa inveti o viata de ce nu! Oricum am raspuns la intrebare sa vezi diferenta dintre mine si tine, nu sa iti gadil orgoliul sau sa iti schimbi parerea despre mine ca ma doare personal in ***! Si cu toate astea mi-am exprimat si o opinie in legatura cu liceele ca si asa e un subiect foarte dezbatut zilele astea pe TPU! Desi consider ca in privinta liceelor nu trebuie sa intrebi pe TPU ce sa alegi, ci sa te gandesti si singur ca nu intereseaza pe nimeni viitoru' altuia!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti se pare ca sunt oparit? Eu cred ca tie ti s-a oparit creierul de la atatea tampenii debitate! Eu mi-am exprimat opinia, am si specificat! Dar citesti chioras!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Treaba ta, parerea ta...
Mie mi se pare ca la stiintele naturii iesi la fel de bou precum ai intrat si cu putine variante de viitor! Patru ani irositi in stres si nervi! cu mate, fizica, chimieoh go on! Prea multe cifre...
Prefer sa inteleg prin cuvinte! Si te poti face avocat, jurnalist, judecator...etc. Pe langa profesor!
Nu e slaba amice! Doar ca nu e pentru mediocri!winking
Oricum asta e parerea mea si si-asa mintea unora e batuta in cuie! Macar asa se mai pot deschide la si mai multe optiuni!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cretine, avocat din filologie! Mai documenteaza-te! Intrand la filologie te pui pe citit si-ti dezvolti neuronii aia imputinati de pe parcursul timpului! Devenind avocat ai nevoie de memorie sa stii legile! Avand neuronii dezvoltati retii mai repede acele legi!
La filologie citesti nenea si ai vocabular! Nu inveti cifre si esti hypnotized, cand discuta omul cu tine! Plus ca hai ma, vrei sa spui ca tu la bac iti mai ai existenta la SN sau mate-info?raised eyebrows Trebuie sa visezi matematica sa o VISEZI! Nu esti tu de astea sa fim seriosi!winking
Dar tu esti prea batut in cap sa intelegi notiunile pe care le discutam asa ca ramai cu parerea ta! (redusa evident...)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuze daca adevarul doare amice!
Dar lasa ca o sa ai tu timp sa il digeri!winking Mai e pana in a XII-a! Macar eu o sa fiu stabil pe locul meu la filologia mea! Tu o sa te misti ca "tiganu'" cu cortu pana atunci de o sa clachezi!