| RoxxuInna a întrebat:

Nu stiu la ce liceu sa ma duc. Vreau la stiinte-sociale, am medie destul de buna si amandoua sunt cele mai bune licee din oras.
La primul liceu se invata foarte bine, e un liceu mai serios, adica la acest liceu se invata mult si participa la multe concursuri, iar rezultatele sunt pe masura.
Liceul al doilea e un liceu mai de fite si mediile sunt mai mici decat la primul [medii de 8], dar aici cica sunt cei mai buni profesori din judet.
Voi ce ati alege?

2 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

Daca sint asa de buni profesorii, de ce rezultatele sint mai slabe? ( la al doilea).
Singura explicatie laudabila ar fi ca sint mai exigenti; dar in cazul asta ar trebui sa aiba si rezultate la concursuri, daca ar invata elevii.
Despre fite nici nu mai vorbesc; cuvintul in sine spune tot.
Concluzie: liceul al doilea pierde la toate capitolele.
Ramine primul ca optiune.

| bluerosetw a răspuns:

E irelevant ca sunt cei mai buni profesori daca nu pot scoate nimic din elevi. mai bine te duci la primul. competitia te impulsioneaza mai mult sa dai tot ce e mai bun din tine cand este intre colegi, decat daca ti-ar fi impusa de profesori, parerea mea.