| AndreeaTi a întrebat:

Sunt clasa a VIII-a si am luat la evaluarea nationala 9, 82 (10 mate, 9, 60 romana) si pot intra oriunde doresc. Momentan sunt la cel mai bun liceu din oras, dar vreau sa merg la al doilea din pricina mai multor factori precum pregatirile, fara de care nu poti intelege din clasa prea multe. Insa pe langa decizia de a merge la aceasta noua optiune, ce implica riscul sa am colectiv mai slab, iar profesorii sa procedeze la fel, am o problema in alegerea profilului.

Sunt atrasa de stiinte sociale si filologie deoarece vreau pe domeniile stiinte politice, filozofie, psihologie, drept, economie, dar dezavantajele sunt ca la toate liceele sunt cele mai mici medii la uman, intrand nu cei pasionati, ci cei fara medie pentru real, profesorii pentru materiile importante ca romana opteaza tot pentru real, stiind ca acolo sunt copii mai buni, iar sentimentul principal, se zice, e dezinteres.
Nu stiu daca la mate-info nu voi intalni aceleasi lucruri, insa, mai mult, timp mai putin pentru studiu individual, cultura generala si lecturi, materii pe care le inteleg, dar care nu ma pasioneaza in aceeasi masura ca istoria sau romana si, de asemenea, materii pentru bac care nu ma ajuta la facultate.
In schimb, exista si posibilitatea ca sa intalnesc la mate-info profesori dedicati, chiar si la materii umaniste, competitie, sa-mi dezvolt logica, sa am timp pentru olimpiade si materiile reale sa fie acceptabile pentru nivelul meu ca dificultate.

Vreun sfat?

Răspuns Câştigător
| RaduPopescu412 a răspuns:

La liceu este mai greu decat in generala, daca acum ai medie asa mare, dupa ce termini clasa a 9-a o sa scazi putin, daca pana acum ai fost la liceu si ai facut gimnaziul acolo eu zic sa ramai in acelalsi liceu deoarece iti e mult mai usor dupa parerea mea, deja cunosti unii profesori si pretentiile pe care le au, liceul la care esti tu acum nu are ca profil stiinte socio-umane?

| AndreeaTi explică (pentru RaduPopescu412):

Nu are decat stiinte sociale sau filologie, insa iti multumesc foarte mult pentru sfat!

1 răspuns: