| Pikachu175 a întrebat:

O sa o i-au direct. Sunt praf la mate. crying Invat, dar nu retin mai nimic. La ora nu prea inteleg. De obicei la teste iau note mici. Ajutor. crying

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Te asigur ca nu inveti. Eu unul am fost praf la mate ani de-a randul, si inca sunt destul de slab, dar n-am zis niciodata "N-o inteleeeg, nu pooot, e greaaaa" sau ceva de genul, pentru ca toate lucrurile alea sunt niste tampenii.
Daca nu inteleg, e vina mea ca nu incerc sa inteleg, daca nu pot, inseamna ca nu vreau.
Matematica nu e grea, mai ales cea de gimnaziu/liceu, e foarte usoara, dar a o intelege, implica munca.
Sa vi acasa, sa citesti de 2 ori lectia si sa te duci la joaca, nu nseamna "a invata", inseamna a citi, ceea ce este echivalent cu 0.
In ultimele 2 zile am facut 2 variante la mate, si eu, care eram praf, am reusit sa le fac usor.
Deci, se poate, treaba e sa si vrei.
Iei frumos o varianta de mate, te uiti peste exercitii, cauti formule, cauti metode de rezolvare, si o sa vezi ca se poate.
Internetul se foloseste si pentru alte lucruri, nu numai pentru jocuri, muzica, filme, video-uri si chatwinking

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Incearca sa intelegi si dupa manual si acolo unde nu intelegi cere ajutorul unui coleg care se pricepe. Nu uita ca matematica nu se citeste, ci se studiaza permanent cu creionul in mana, si se aprofundeaza rezolvand cat mai multe si diverse probleme.

| T0T a răspuns:

Nu știi cum să înveți. La materiile bazate pe real, lucrul și exercițiul înseamnă învățat.

| EnvyU a răspuns:

Eu m-am mutat la profil uman din cauza matematicii, eu niciodata nu am luat mai mult de 5 la mate, ever.