| Magie2525 a întrebat:

Bună TPU, pământului i se mai spune și " Planeta albastră ", pentru că 75 % din suprafața ei este acoperită de apă și restul de 25 % din suprafață este acoperit de uscat?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Da,din acest motiv si pentru ca din spatiu se vede predominant albastra...

| Magie2525 explică (pentru Simpatic):

De ce se vede albastru?
Apa nu este incoloră?

| Simpatic a răspuns (pentru Magie2525):

Ce culoare are Oceanul privit de deasupra?
este vorba de perceptia ochiului

Uite de ce se vede albastru! zice google
Aspectul albastru al oceanului este rezultatul luminii de la soare care interacționează cu apa oceanului. Administrația Națională Oceanică și Atmosferică spune că „Oceanul acționează ca un filtru al soarelui". Pentru a înțelege corect acest lucru, trebuie să știți despre spectrul luminii vizibile.

| suntserios a răspuns (pentru Magie2525):

Apa e incolora, dar propagarea spectrului albastru se face la adancimi mai mari spre deosebire de celelalte unde care sunt absorbite.

| gabicoo a răspuns:

29%-71%. Ăsta este raportul!
Se vede albastru din cauză că apa reflectă această lungime de undă a luminii.