| Amooooooor a întrebat:

happy
Pe clasa a 5-a mi-a iesit media 8.53.
Pe clasa a 6-a mi-a iesit media 8.49.

Acum pe clasa a 7-a mi-a iesit in primul semestru media 9...
Am iesit pe locul IV si imi doresc FOARTE MULT sa fiu pe locul I sau II...

Credeti-ma ca tot semestrul am stat in casa si am invatat, dar eu tot vreau mai mult!

Imi doresc ENORM sa ajung la un liceu bun, dar pe clasele mai mici nu realizam deloc ca e important sa inveti si am avut si nota scazuta la purtare la 9- (pe clasa a 5-a, primul semestru) puppy dog eyes sad.

Credeti ca nota 9 la purtare ma va impiedica sa intru la liceul la care vreau sa intru? sad sad

Oricum va rog din suflet sa-mi dati niste sfaturi despre invatatwinking

Fundita kiss

Răspuns Câştigător
| Lacra16 a răspuns:

Media aceea de 9 la purtare nu te va impiedica sa intri la ce liceu vrei.
Ca sa poti sa inveti mai usor incearca sa fi atenta in clasa, iar daca profesorul preda bine mai mult de 70% vei invata in clasa, iar acasa va trebui doar sa mai citesti. Si incearca sa nu stai cu televizorul/calculatorul deschis sau sa asculti muzica. Pentru mine conteaza si cum scriu lectia, daca scriu urat si fara alineate mi se pare mai greu sa o invat.
Funda?

3 răspunsuri:
| IrimieRaluca a răspuns:

Nu are nimic nota 9 cu inscrierea la liceu. Nu se face o analiza a dosarului, ci se intra dupa medii. Invata mai mult, implica-te la ore si citeste suplimentar. Repetitia e mama invatarii. happy Fa-ti conspect la fiecare lectie importanta. Poti sa incerci si cu schite (mai ales la istorie, sau geografie), pe care sa le lipesti pe usa, sau pe unde vrei si de fiecare data cand treci pe acolo, te uiti si repeti. Poti sa incerci sa iti imaginezi ca tu esti profesor, ca trebuie sa predai o lectie. Ridica-te de la birou, si spune cu voce tare lectia, sau roaga unul dintre parinti sa te asculte.
Dormi suficient (daca esti obosit, stai degeaba 2 ore cu caietul in fata) si fa putina miscare sa te destinzi.
Bafta multa!

| TeodoraBoom a răspuns:

Sa nu stai cu televizorul sau calculatorul deschis si sa inveti ca pe un cantec lectia sau ca pe o poeziehappyMie imi reuseste intotdeaunawinking

| Himthecool a răspuns:

Fii atent in clasa iar acasa, trebuie doar sa citesti de cateva ori lectia.