| Tastyhigh a întrebat:

Si la mulți ani! Sunt atât de trist,in vara din păcate n-am intrat la liceul dorit,deoarece mediile au crescut foarte mult,iar acum sunt intr-un liceu mediu,profil turism.Dar mie nu-mi place aici,eu as vrea sa continui pe stiințe ale naturii,sa studiez ce-mi place,fizica,chimia, biologia.Dar cand o sa-i spun dirigintei ca mă transfer...cred ca o sa fie uimita, deoarece eu sunt cel mai bun din clasa.și..mda.Bun,sa trecem la subiect :
1)Cum sa-i spun dirigintei fără sa se supere?
2)Cum o sa fie diferențele? grele/ușoare/medii
3)O sa-mi dea ei ce sa invat?(Eu am început sa studiez din mare ce fac ei acolo)
4)Credeți ca e mai bine sa mă transfer la SN, deoarece eu vreau neaparat sa continui pe medicina!
5)Ce acte trebuie?
Va multumesc din tot sufletul pentru ca v-ati răpit din timp ai mi-ati citit aceasta mică problema?

Răspuns Câştigător
| Papusel24 a răspuns:

1. Ar trebui să îi spui direct dirigintei ceea ce îți dorești, este strict alegerea ta. 2. Bănuiesc că ești clasa a 9-a deci studiezi chiar și la turism matematică, biologie și altele deci nu știu dacă chiar se dau diferențe, dacă se dau nu trebuie să îți faci griji prea mari. 3. Da, îți dau ei tot ceea ce ai de învățat. 4. Foarte bună decizia ta! 5. Hmm, acte pentru transfer nu mai știu exact, foaia matricolă joacă cel mai important rol și mi se pare că trebuie să depui întâi o cerere dacă ți se acceptă transferul. Nu te teme sau să îți fie rușine, e decizia ta pentru. că e viitorul tău în joc!

2 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

1. Ce e mai important? Sa dai la medicina dupa terminarea liceului sau sentimentele dirigintei? O sa inteleaga.
2. Daca esti in acelasi liceu de obicei diferentele se dau ca sa aiba ei o foaie la mana in caz ca vine inspectia. In cazul meu am scris niste tampenii la diferente si m.au ajutat si profesorii
3. Mie mi.au zis sa ma uit in mare pe materie si m.au ajutat colegii cu ce li s-a predat.
4. Urmeaza visul.
5. Eu a trebuit sa fac cerere la director. Dar mai bine intrebi la secretariat.

| Tastyhigh explică:

Off...mulțumesc mult pentru răspuns, csz.