| WantedBoy23 a întrebat:

stie cineva daca se pun absente pe ora sau pe zi la scoala? Maine la mine se face scoala[recuperare] si nu pot merge deoarece am programare de la un doctor. iar directoare a zis astazi la scoala ca se pun absente nemotivate. acestea se pot motiva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai e simplu. daca mergi la doctor, ii zici sa iti dea scutire. Sau reprogramezi programarea la doctor in alta zi. ca banuiesc ca nu mergi la scoala de la 8 dimineata la 8 seara.
Ori esti de dimineata ori de dupamiaza.
Daca esti de dimineata iti reprogramezi doctoru dupamiaza. daca nu, invers.
Cred ca poti reprograma doctoru daca nu e o situatie de viata si de moarte.

| WantedBoy23 explică (pentru anonim_4396):

Nu are loc... doar la ora 9 am gasit. si am ore pana la 2
si o sa dureze ceva timp

| anonim_4396 a răspuns (pentru WantedBoy23):

Atunci e ok. te duci iti faci treaba. controlul la urechi, si ceri si o scutire precum ca n-ai putut veni la ore ca ai avut control la urechi.
Iti da doctoru fara probleme, daca ii ceri.

| WantedBoy23 explică (pentru anonim_4396):

Deci absentele nemotivate pot fi motivate?

| anonim_4396 a răspuns (pentru WantedBoy23):

Pai sunt motivate, ca ai un motiv nu? ai un motiv ca sa lipsesti. Dar trebuie sa aduci scutire. Copii mai si mint, dar cand ai scutirea de la doctor, ai scapat. si ti le motiveaza.

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Adu motivare de la medicul la care mergi. Daca iti faci probleme din cauza nemotivatelor, nu prea pari sa mergi la doctor.

| WantedBoy23 explică (pentru darrio2007):

Veau sa stiu. pentru ca maine merg la control pentru urechi si sa stiu daca absentele nemotivate se pot motiva. nu am prea lipsit de la scoala

| Ineys a răspuns (pentru WantedBoy23):

Absentele nemotivate se pot motiva. Nu sunt "nemotivabile" sunt doar nemotivate, adica nu au fost motivate inca. O sa-ti puna absenta pentru ca asa e normal ( in caz contrar daca tu mori in ora in care ai lipsit poate fi tras la raspundere profu respectiv, pentru ca teoretic trebuia sa fi la ora lui ), si o sa ti-o motiveze cand aduci scutirea.

| WantedBoy23 explică (pentru Ineys):

Multumesc

| darrio2007 a răspuns (pentru WantedBoy23):

Aduci hartie de la medic precum ca ai fost la control. Ce nu intelegi?

| anonimg a răspuns:

Absentele se pun pe ora. In cazul tau ele vor fi motivate de catre medicul respectiv. Deci nu trebuie sa te ingrijorezi.

| Wr3nch a răspuns:

Daca iti da doctorul motivare da. Se pune absenta la fiecare ora de la care lipsesti.

| WantedBoy23 explică (pentru Wr3nch):

Pai si ele se trec nemotivate si dupa le pot motiva?

| Iote a răspuns:

Se pun absente la fiecare ora.
Dar ce medici lucreaza sambata, exceptand UPU (urgentele)?

| CarcotasulVesel a răspuns:

Absentele se pun pe ore, nu am auzit niciodata pe zile
doctorul iti v-a da scutire, daca ii ceri, deci sa nu uiti sa ii ceri

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Asculta-ma ce spun.Sanatatea ta esti mai importanta decat ora unei zdrente ok?

| andy62 a răspuns:

Eu cred ca absentele se pun pe ora

| Daiana177 a răspuns:

Buna, probabil ca esti din sibiu (noi, preafericitii elevi sibieni).Da se pun, dar cerei medicului tau o scutire.