| Feri5 a întrebat:

Sunt absolvent de clasa a VIII- și am intrat la un liceu pe științe ale naturii. Am o întrebare la voi la care as avea nevoie de răspuns neaparat. Cel care îmi va răspunde la întrebările de mai jos, va primi funda.
1. Câte ore de matematica/informatica se fac la Științe ale naturii?
2. Câte ore de chimie/biologie/fizica se fac?
3. Se face sportul? Dacă da, atunci câte ore?
4. Cum vor fi orele in ultimii doi ani de liceu? Se vor dubla? Se vor scoate din programul școlii ceva?
5. La ce se da bacul acolo?
6. Ce oportunități pot avea după liceu?
7. Pot face facultatea de Automatică și calculatoare?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. 4 pe săptămână mate, una info (din clasa a XI-a nu se mai face info, doar TIC), dar presupun că vrei să ști și la TIC - 2 ore

2. 2-3 ore chimie, 2-3 bio, 3 fizică (se poate adăuga și câte 1 sau 2 opționale la 1 sau 2 dintre ele)

3. Clasa a 9-a o oră, a 10-a 2 ore, a 11-a o oră, a 12 nu am ajuns-o încă laughing

4. Orele vor fi după orar. De adăugat poate să se mai adauge la bio sau chimie, dar depinde de la liceu la liceu. De scos se scoate psihologia (care e logică într-a 9-a) și cam atât că ce mai e de scos se scoate mai devreme (muzică/desen dintr-a 10-a se scoate). A, și informatica de care am zis mai devreme că se scoate dintr-a 11-a. Nu cred că am ratat ceva.

5. Două probe obligatorii: mate (M2), română. O probă la alegere dintre biologie (clasele 9 și 10 sau 11 și 12), fizică, chimie și informatică (asta după cum am zis nu se mai face dintr-a 11-a, deci e ciudat că e variantă de alegere la bac)

6-7. Orice domeniu (sunt până și de la uman (științe sociale, filo) care dau pe la medicină, chiar dacă profilul lor nu e așa legat de partea asta și trebuie să se pregătească mai mult singuri. Iar la științele naturii se cam fac materii din toate domeniile, deci poți merge la sigur pe orice domeniu, doar să îți placă și să înveți)

Orarul poate varia de la liceu la liceu, deci la alții poate e puțin diferit. Să aștepți cât mai multe păreri.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

În a 12a e tot o ora de sport.
E ceva gen logica, psihologie, economie, filosofie, una în fiecare an.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Dar economia nu ține de partea de psiho și logică. Ea e ceva cu totul separat și se face într-a 10-a ca educație antreprenorială și a 11-a ca economie. Întra 12-a cred că tot eco ar fi.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, astea sunt materii de uman, educația antreprenoriala n-are legătură cu economia.
Logica e înlocuită în a 10-a cu psihologia, în a 11a cu economia si a 12a cu filosofia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Noi intr-a 10-a am avut și psihologie cu profu de logică și noua materie - educație antreprenorială, cu o profă nouă, cu care am făcut și într-a 11-a economie

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Întreabă un prieten care o fost la uman și te lămurește el cum e cu partea de psiho și eco la materii

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Am terminat științe ale naturii și crede-ma ce faci la antreprenoriala e poate baza de la care s-a dezvoltat materia din economie. În rest, la economie înveți formule de calcul, la antreprenoriala doar teorie.
Și la mine aceiași profi care predau logica predau și logica și economie și filosofie sau profa deschide în generala cu care am făcut tic și info în liceu sau profesoara de franceza din generala care preda engleza la alta clasa laughing doar pentru ca un profesor preda materii din aceeași ramura nu înseamnă că acele materii au ceva în comun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Bine bine, dar asta însemană că-s specializați profii ăia pe mai multe domenii, dar întreabă un prieten de la uman să vezi ce-ți spune. Nu are cum psihologia să fie înlocuită de economie, nu are sens... sunt 2 ramuri total diferite. Până și tu spui că "ce faci la antreprenoriala e poate baza de la care s-a dezvoltat materia din economie". Și așa și e, ele fac parte din ramura economică sau cum să-i zic. Nu înțeleg ce nu ți-i clar. Cel mai bine îți explică un prieten de la uman.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma, înlocuită în orar, tu cum crezi ca înlocuită laughing adică în loc de aia anul următor faci altceva.
Era invers cu economia și antreprenoriala, am gândit una, am scris alta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Păi da, înlocuită în orar (sper că nu te referi la oră și zi laughing) Dacă înlocuiesti o materie cu alta îi vorba de continuitate, de acelasi domeniu. Adică materia care ii pusă în locul celei schimbate o va continua și/sau completa cu lucruri noi pe cea din urmă. Si dacă nu-i înlocuita cu altceva și nu mai apare chiar ea în orar însemană că nu mai ai domeniul ala în orar, cum ii într-a 11-a că nu se mai face ceva legat de psihologie.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaa... nu. Înlocuire în sensul în care aprofundezi cunoștințe din domeniu doar în anul respectiv, asta nu înseamnă că materiile se completează una pe alta.

| Feri5 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc mult. Chiar m-ai ajutat. As vrea sa dau pe Automatică și Calculatoare și ar fi trebuit sa ma pregătesc

| anonim_4396 a răspuns (pentru Feri5):

Da, așa-i. Nu-i imposibil nici de la științele naturii, dar mult mai potrivit e sa mergi la mate-info.

Cu plăcerewinking Mă bucur că te-am ajutat

| Feri5 explică (pentru anonim_4396):

Deja sunt pe științe ale naturii și vreau sa ma pregătesc pentru admitere la mate și INFO dar și la fizica (asta se face la greu la Șt. Nat. și e bine(

| anonim_4396 a răspuns (pentru Feri5):

Spor! A, si dacă vrei totusi, din clasa a 10-a sau chiar a 11-a te poti transfera la mate-info. În primii 2 ani de liceu materia e aproape aceeași, cu mici diferențe doar la mate si info. Plus că dintr-a 11 poti continua cu informatica așa.

| Feri5 explică (pentru anonim_4396):

Bine. Voi vedea când voi trece in clasa 11 dacă ma pot transfera. Ideea este sa mai fie locuri la mate-INFO. Deocamdată rămâne așa pe științe ale naturii. Și dacă nu o să-mi placa, ma voi transfera la mate-info

| anonim_4396 a răspuns (pentru Feri5):

Poți si din clasa a 10-a dacă vrei. Cum vrei tu. Doar să te interesezi din timp la dirig/dirigintă ca să știi ce e de făcut.

| Feri5 explică (pentru anonim_4396):

Știu ce înseamnă sa te muți de la o clasa la alta. Asta ar presupune adaptarea cu noii profesori și viitorii colegi. E ca și cum profesorii care nu sunt titulari pleacă dintr-o școala in alta. Știu ca ma pot transfera din clasa a 9 pe semestrul al II-a Dae deocamdată rămân aici la științe ale naturii. Ideea este ca eu acasă am cărți de informatica de programare și nu este nicio problema pentru ca pot învața din ele la nevoie. Pot învăța atât pentru admitere cât și pentru viitorul meu. Profesia de medic nu este exclusă din lista pe care o am eu. Pentru ca vreau sa învăț bine la ambele materii fie informatica, fie biologie și atunci când voi observa ceea ce îmi place cel mai mult, acolo ma voi duce. Deocamdată rămân cu INFO pentru ca am pus deja bazele la INFO și ar fi păcat sa ma las.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Feri5):

E foarte bine happy Îți urez spor la liceu

19 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

1.1. Depinde dacă ai opțional la una din materii.
1.2. 4/2, treptat mai creste care o ora, în special în a 11a și a 12a, info doar în primii 2 ani
2. 2/2/2, +1 ora ca cele de mai sus
3. 2
4. Se scoate muzica și desenul, informatica
5. Obligatoriu romana și mate, la alegere bio 9-10/11-12,fizica 9-10 2 sau 3 capitole sau cum s-or nu-mi gen optica și mecanica, chimie organica(cls 9) sau anorganica (10-12), informatica mai nou
6. Teoretic, orice. Practic ai plusuri daca la admitere intra materiile de profil
7. Ca mai sus, poți face ce-ți vrea inimioara. O sa ai nevoie de pregătire totuși pentru admitere.