| anonim_4396 a întrebat:

Sunt baiat, am 17 ani, sunt in clasa a X - a la un liceu tehnologic, profil mecanica. Imi place domeniul, am ajuns la acest liceu pentru ca eu am vrut, dar am o problema, la practica belim cioaca. Facem doar teorie si atat. Nu reusesc sa inteleg modulele tehnice doar din teorie, in fond am ales liceul tehnic special pentru partea practica, dar apoi m-am lovit de o chestie numita Romania, in care daca-i spui maistrului de ce nu sunt dotate atelierele iti va raspunde "nu sunt bani". Vreau sa dau la facultate dar inainte de asta as fi vrut sa profesez ca tehnician, ca sa testez piata muncii, si sa-mi dau seama daca pot trece la nivelul urmator, adica titlul de inginer. Dar daca in liceu nu sunt invatat ce se cere pe piata muncii, ce dracu' ar trebui sa fac? Ingineria nu e pentru toata lumea, si practicata iresponsabil duce la dezastre.

6 răspunsuri:
| KillaNoFilla a răspuns:

Nu e nici un profesor, coleg care face ceea ce vrei tu dupa scoala daca la scoala nu sunt ateliere, sa te ia si pe tine cu el. Poate mai sunt atestate, cursuri in judet.
Vorbeste cu profesori si spune-le ca tu vrei sa faci mai multa practica.

| anonim_4396 explică (pentru KillaNoFilla):

Pana acum ce crezi ca am facut? Toti profesorii spun ca nu sunt bani pentru dotari, materia tehnica e in proportie de 95% la nivelul anilor 1970(declaratia unui profesor de module tehnice) iar alt profesor(tot de module tehnice) mi-a spus ca se finantase un proiect pentru dotarea atelierelor dar banii s-au oprit brusc undeva. Mi-au zis ca au mers la primarie ca sa intrebe de restul banilor, iar primarul a spus ca ne trebuie bani si pentru transportul pensionarilor si etc. gargara ieftina. Iar liceul tot cu chilotii in vine a ramas.

| KillaNoFilla a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma refeream daca nu e careva care munceste in acest domeniu sa te ia si pe tine cu el sa te invete practica.

| anonim_4396 explică (pentru KillaNoFilla):

Nu mai sunt angajatorii dispusi de un contract de ucenicie, nu mai e ca pe vremuri sa inveti mecanica de la nea' Gigel. Secolul XXI cere calificare de calitate

| Ghost963 a răspuns:

Vezi daca nu cunosti un mecanic. Poate el sa te invete partea practica.

| anonim_4396 explică (pentru Ghost963):

Din pacate nu cunosc.