| KIibrDM a întrebat:

Sunt clasa a VIII-a (a 8-a) si vreau sa ma transfer la alta scoala fiindca la scoala mea s-au stricat conditiile. Am fost la scoala la care vreau sa ma transfer, am facut cerere, ei au aprobat, m-a si sunat "viitoarea" diriginta sa ma intrebe unele lucruri, doar ca problema e ca Directoarea de la scoala mea nu a acceptat transferul (un lucru care nu ma mira deloc privind faptul ca anul trecut am fost premiant pe scoala).
As putea face ceva sa ma pot transfera chiar daca Directoarea de la scoala mea nu a aprobat transferul?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scoala unde ai fost nu aproba transferul, poate doar sa dea un aviz consultativ, pozitiv sau negativ si acesta nu este obligatoriu pentru scoala unde te transferi.
Daca scoala unde mergi a aprobat transferul te poti duce linistit la aceasta si o sa ceara dosarul tau de la vechea scoala, conform ROFUIP, citez:
"ART. 230. După aprobarea transferului, unitatea de învăţământ primitoare este obligată să solicite situaţia şcolară a elevului în termen de 5 zile lucrătoare. Unitatea de învăţământ de la care se transferă elevul este obligată să trimită la unitatea de învăţământ primitoare, situaţia şcolară a celui transferat, în termen de 10 zile lucrătoare de la primirea solicitării. Până la primirea situaţiei şcolare de către unitatea de învăţământ la care s-a transferat, elevul transferat participă la cursuri în calitate de audient."

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Tu NU ai nici o treabă cu nici unul dintre directori!
Cererea de transfer se aprobă/avizează de către Consiliul de administraţie, NU de către director!

Din moment ce şcoala care te primeşte ţi-a ACCEPTAT transferul, atunci NU mai contează avizul dat de vechea şcoală ( de către Consiliul de administraţie, NU de către Director - chiar dacă, în cazul tău, este unul negativ ) - aviz care este unul "consultativ"!
Noua şcoală NU este obligată să ţină cont de el happy
Dacă noua şcoală te acceptă ( ţi-a aprobat transferul ), atunci vechea şcoală este OBLIGATĂ să trimită dosarul tău la cea nouă!

Toate cele bune!

| AC4S4 a răspuns:

NU are nici un drept sa te tina in scoala ei. Mergi frumos la scoala unde vrei sa pleci, le spui sa-ti dea o cerere tip si sa o semneze/stampileze, o completezi, apoi mergi la scoala ta si ii spui la secretariat s-o stampileze. Daca va spune nu, direct la inspectorat happy Mergi cu cererea sa se vada ca e semnata, ca esti primit la scoala lor. In acest caz poate chiar ei vor semna hartia aia laughing Nu au nici un drept sa te tina acolo.

| BJK1903 a răspuns:

Da,du-te la inspectoratul scoalar din orasul tau. Si spune-le ca directoarea liceului la care esti nu este de acord sa te lase sa te transferi. Si spune-le ca la liceul la care vrei sa te transferi sunt de acord. Si ei se vor ocupa, un director este obligat sa lase elevii sa plece unde vor, nu esti marioneta liceului si esti obligat sa iti alegi singur drumul in viata. Numai bine, sper ca ti-am fost de ajutor si sa ajungi acolo unde iti doresti. happy