| Ode34 a întrebat:

Sunt fata, am 14 ani, trec a8-a ...si DA,m-am gandit si inca ma mai gandesc la ce liceu/profil o sa merg,practic ce-mi place sa fac pe viitor.M-am hotarat sa merg la ss (stiinte sociale),deoarece imi place romana,geografia, istoria, engleza..etc,nu-mi place de nicio culoare franceza,cu matematica ma inteleg destul de bine,chimia este ok,nu prea-mi place fizica,imi place sa cant,muzica pop(sunt constienta ca vrea sa fie doar un hobby si ca nu prea am sanse ). Stiu ce materii se fac,din ce-am mai auzit si am citit pe diferite siteuri, din ce dam tezele/bacul, ce facultati poti urma ..etc. Problema e, ca vreau sa aflu mai multe.Cum ar fi :

1 - Ce materie/materii va da(u)batai de cap?

2. Dupa cum am spus mai sus,nu-mi place engleza,si vreau sa merg la un liceu unde am vazut ca se mai face si germana, italiana si spanioala pe langa limba de baza, engleza si franceza.Cum se procedeaza? Mi se pare ca am vazut pe site-ul oficial al liceului ca te pun sa alegi intre germana-franceza si italiana-spaniola.Eu as vrea sa fac foarte putina franceza. Nu-mi place franceza fiindca am anumite "sechele" din clasa a5-a si a6-a cu o profesoara care m-a facut sa urasc aceasta limba + mentalitatea francezilor, pur si simplu mi-e scarba big grin

3-Vroiam sa dau la academia de politie,initial, dar m-am razgandit prin prisma faptului ca nu sunt o iubitoare a sportului (desi am 1, 65 si 53 kg ) si nu prea pot eu alerga asa mult,stiind ca se dau nisite probe de rezistenta/viteza (la probele scrise,n-am treaba,acolo le-as lua ) si fiindca am fost azi la un consult oftalmologic si am intrebat daca as putea fi acceptata in cadrul acestei facultati,fiindca am o mica deficienta la o ochiul drept,mai exact miopie,dansa mi-a spus ca nu cunoaste baremurile (oricum,se schimba dupa an la an). Niste facultati de viitor,stiti? Adica mno, eu ma gandesc de pe-acum pentru ca vreau sa urmez acelasi profil, ca sa-mi fie mai usor.

4 -Cum este la liceu,adica in cadrul acestui profil,e greu? Se toceste mult? Ma gandeam ca pot da si la finante-banci, fiindca se face si matematica laughing Oricum, mai sunt aproximativ 5 ani.

5-Va pare rau ca sunyteti la acest profil? Daca da, argumentati!

Multumesc anticipat, vreau raspunsuri concrete sau cel putin sa ma ajute cat de putin. :* big grin Dau fundita! big grin

Răspuns Câştigător
| erdest a răspuns:

Si eu am fost la stiinte sociale.

1.Nici o materie nu-ti va da batai de cap. Profilul asta nu este serios, nu ti-l recomand. Cei de la mate info fac o ora de istorie pe saptamana dar o fac mai serios happy Daca-ti place chimia, si zici ca esti ok cu matematica, du-te la Stiintele Naturii, acolo conteaza chimia, biologia, matematica, si ceva mai putin fizica. Si matematica este mai usoara din clasa a XI-a, faci mai putin ca cei de la mate-info, cat timp cei de la stiinte sociale din a xi-a nu mai fac mate.
2. La stiinte sociale faci 3 ore de engleza, si 2 de franceza, depinde de profesor cum le faci. Daca nu-ti place engleza, du-te la filologie intensiv germana sau ceva. nu te duce la filologie simplu, nu este prea de viitor, un bilingv e mai ok.

3. Poti da la orice facultate, conteaza examenul. Daca mergi la filologie bilingv, poti sa dai la facultate de limbi, poti da si la drept... Nu stiu daca poti merge pe medicina cu acest profil, din a XIa nu mai faci bio, chimie si iti va fi greu la examen.

4. La stiinte sociale da, se toceste mult. Efectiv toti elevii de acolo vor doar sa ia note mari, nu le pasa daca au inteles lectia, invata pe de rost exercitii intregi, argumentari, comentarii la romana etc... E mai bine un profil tehnologic, acolo faci mate macar happy.

5. Da, imi pare. Pentru ca toata ziua ma mut dintr-o sala in alta. Imi place cand vine ora de fizica, chimie, mate, bio dar colegii fac tot posibilul ca profesorul sa nu-si poata tine ora cum trebuie, cum se suna toti ies in fuga din clasa... deci. da happy

| Ode34 explică (pentru erdest):

Mersi de raspuns!
Imi place engleza enorm de mult, doar ca daca erai mai atent la punctul 2 si putin la introducere, iti dadeai seama ca la franceza faceam referire, doar ca am gresit si eu. Eu am asa o inclinatie spre romana.Nu stiu ce sa fac pe mai departe :/ Am mai pus intrebarea asta ieri, si mi s-au dat raspunsuri descurajatoare.Eu la filo nu vreau sa merg, fiindca se face prea multa latina-engleza-romana, si-as vrea cat de cat sa se faca si materii de la real. Acum m-ati bulversat si mai tare decat eram. Dar la liceu economic, cum e?

| Ode34 explică (pentru erdest):

Si-n al doilea rand, cred ca nu a fost inclinatia ta spre acest profil...

| erdest a răspuns (pentru Ode34):

Poate vezi raspunsul. La economic faci materii precum fizica, chimia, matematica. Faci si ceva biologie, din cate stiu intr-a 11a nu mai faci bio, dar intr-a 12a faci iar happy De acolo poti merge la medicina daca iei cateva ore, dar nu medicina generala. Dezavantajul la un liceu economic sunt elevii de acolo... foarte slabi. In fine, poate gasesti un liceu mai ok cu profil economic. Si la alte profile faci engleza, sa nu crezi ca stiintele sociale te pregateste mai special la engleza, acolo sunt 3 ore puse ca sa echivaleze cele 2 ore de la mate-info. Pentru ca cei de la mate-info sunt interesati de engleza, trebuie sa o stie. Cei de la stiinte sociale nu prea sunt interesati de engleza(colegii din clasa mea invatau pe de rost tot pentru a lua 10 la test), dar cu 3 ore se pot ridica la nivelul lor.

Iti fac o ierarhie a profilelor:
1.Mate-info(bilingv, intensiv info)
2.Stiintele naturii ( bilingv, normal )
3.Profile tehnologice
4.Filologie bilingv ( desi nu iti place latina... mda stiu ca da batai de cap si acolo dai teza la latina, nici mie nu-mi place happy )
5.Stiinte sociale.

Si da, nu a fost inclinatia mea spre acest profil, dar din cate am observat, la liceul unde sunt eu nu prea vine nimeni pentru a invata ceva, toti vin doar ca sa termine si ei un liceu. Profesorii sunt foarte, mult prea indulgenti, nu se lasa corigenti, decat pe un semestru. Profilul stiinte sociale, e ca si cum reiei gimnaziul...

| Ode34 explică (pentru erdest):

Mda,mersi oricum de raspuns...
E parerea ta! In a7-a,spre ex, mi-a iesit 9, 85.
Dupa cum am zis, la filo nu merg, nici la mate info ...imi mai ramane ss si sn. Oricum, o sa mai reflectez la ce.mi doresc sa fac in viitor happy