| khaori a întrebat:

Buna,TPU.
Sunt in clasa a 10 a, la profilul filologie - intensiv engleza.
Poate e cam devreme sa ma gandesc la facultate,dar as vrea macar sa am o idee. M-am gandit la mai multe: la Litere,de exemplu ( sunt foarte buna la limbi straine ) dar nu vreau nici in ruptul capului sa ajung profesor si traducator nu stiu cat de mult ma incanta. M-am mai gandit la Drept, ma atrage extrem de mult domeniul,dar din cate am inteles trebuie sa ai pile,bani.Cel putin,asa imi spune toata lumea si ma descurajeaaza intr-un fel sau altul.M-am mai gandit si la Psihologie,dar stiu cat de " avansat " e acest domeniu in Romania si in alta tara. nu stiu,o sa ma mai gandesc la posiibilitatea asta. O ultima varianta la care m-am gandit ar fi Jurnalismul sau de ce nu organizator de evenimente. ( PR Event Manager ). Ma poate sfatui si pe mine cineva? Nu prea pot vorbi cu familia,e o situatie mai complicata acasa. Si as vrea macar sa am o idee, ceva.

4 răspunsuri:
| suMRed34 a răspuns:

Du-te la Jurnalism sau Psihologie daca nu vrei sa ajungi translator sau profesor.Eu te-as fi sfatuit insa sa dai la Drept daca ai memoria buna. De la Drept iesi mult mai bine decat de la Psihologie si Jurnalism. Mult succes!

| andr33hk a răspuns:

Buna. Eu una am o profesoare care a terminat la litere. Din ce ne-a povestit, trebuie sa mananci carte pe paine, ca altfel ramai in urma. Lucrurile merg foarte rapid.
La drept trebuie sa ai un caracter foarte bun, pentru ca atunci cand o sa iti sustii clientul trebuie sa ai taria sa il convingi pe judecator dar si pe cei ce sunt de fata.
Psihologia e un domeniu superb, din pacate nu se cauta asa ceva la noi. Inafara tarii se munceste cu drag...la noi? Se munceste cat sa ai cu ce trai pentru ziua de maine.
La jurnalism trebuie sa stii romana la perfectie, nu se accepta greseli acolo.

Eu una nu te cunosc, dar ti-as recomanda dreptul. De ce? Sunt atatea cazuri, peste cazuri... mereu vor exista probleme pe lumea asta iar oamenii ca sa le rezolve, apeleaza la un avocat. Mereu o sa fie cautata meseria, si banuiesc ca si tu cauti o meserie care sa fie stabila, nu peste 5 ani sa nu mai existe happy.

Tot ce am zis este opinia mea, sper ca ti-am fost de ajutor. Bafta in continuare!

| khaori explică (pentru andr33hk):

Merci mult! :*