| DenisaAnon a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a si nu stiu daca sa merg la stiinte sociale sau la mate-info.Nu prea imi place istoria, iar la mate mi-e teama ca nu o sa fac fata...desi in clasa a 8-a mi-a fost destul de bine cu note de 8-9-10.La mate-info mi-e si cam teama de chimie se fizica.Nu stiu ce sa fac

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Crede-mă că matematica din liceu e foarte puțin asemănătoare cu cea din școala generală. Dacă nimerești un profesor care să știe să-ți explice, o să fie chiar digerabilă.
Dacă te-ai descurcat bine în clasa a 8-a, o să te descurci cu siguranță și la liceu. În afară de a fi atentă la ore și de a-ți face temele constant, nu prea trebuie să faci altceva.
La chimie și la fizică o să vă explice profesorii din nou și trebuie să procedezi ca la matematică. Începând cu clasa a 10-a, chimia n-o să semene absolut deloc cu cea din școala generală. Dacă la matematică sunt unele asemănări(cum ar fi funcțiile, studiate în detaliu), la chimie o să zici că e altă materie laughing

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cineva zicea sa nu dai inapoi doar din vina unei materii de care nu esti sigur, ci sa iti urmezi planurile. Du-te la ce profil vrei, fara frica. Te vei descurca daca te straduiesti putin.

| DenisaAnon explică (pentru anonim_4396):

Multumesc foarte mult! Un pic de incredere ma face acum sa vad lucrurile diferit

| WangLouis a răspuns:

Daca iti place sa inveti foarte mult, sa tocesti, atunci sociale, daca iti place sa fii mai libera, mai nu stiu...totusi nu trebuie sa te temi de mate sau celelalte, vei face fata intr-un fel sau altul...happy

| DenisaAnon explică (pentru WangLouis):

Multumesc! Nu-mi place sa tocesc, dar in caz ca este nevoie o fac.Cred ca o sa merg totusi la mate-info.

| JoleneSth20 a răspuns:

Eu am avut colege de liceu care au terminat 12 clase, însă au renunţat la a mai da bac-ul din cauza uneia dintre materii, în special a matematicii care este mult mai complicată, iar dacă nu dai de un profesor bun, care să se intereseze cu adevărat de tine... Nu ai făcut nimic.
Dacă tu crezi că poţi și că îţi place ceea ce vei întâlni acolo, foarte bine! Important este ca tu să fii mulţumită cu alegerea făcută. Oricum ar fi, te poţi transforma după un semestru la alt profil, din câte știu eu.

| DenisaAnon explică (pentru JoleneSth20):

In caz ca nu ma descurc...probabil o sa fac pregatire.Multumesc totusi ca mi-ai spus si in caz de ceva poate o sa ma transfer