| Happy Man a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a si pana in vara trebuie sa ma decid la ce liceu si la ce profil trebuie sa merg. Sunt un elev silitor, numai ca din cand in cand sunt si foarte lenes. Nu prea ma descurc cu analiza cuvintelor si toate prostiile astea sau sa comentez diferite opere epice sau lirice, asa ca am exclus lb. romana din calcul. La matematica nu sunt un geniu. Invat si am note bune. Singura problema este la teste cand sunt sub presiunea timpului, ma agit foarte mult si gresesc. La mate am note intre 7 si 10, media generala la matematica fiind intre 8, 50 si 9, 50. Media mea generala pana in clasa a 8-a ese cuprinsa intre 9, 43 si 9, 94.

In concluzie:

As dori sa dau la profilul mate-info numai ca imi este foarte frica de matematica, desi am note destul de bune (plus ca daca as merge si la pregatire, cred ca macar as trece clasa la liceu).
Pentru ca imi doresc sa merg la acest profil as dori sa imi dati informatii cat mai exacte. As dori sa stiu mai precis:
- opinia dumneavostra despre acest profil
- unde este mai bine, la mate-info sau la mate-info; intensiv info
- ce ore se fac la acest profil
- ce note trebuie sa ai in generala ca sa poti venii la acest profil
- ce meserie as putea ajunge in afara de informatician
- ce ma sfatuiti dumneavostra pe mine?

Ca si plan B sau planul meu de rezerva este profilul economic. Ce puteti sa imi spuneti despre acest profil. Ce meserie as putea sa ajung?

PS: Sunt trei liceie in orasul meu unde exista profilul mate-info numai ca la toate media de admitere este total diferita. De ce? Doar nu se preda aceeasi materie. La liceul cel mai aproape de casa mea este si cea mai mare medie de admitere ( 8, 87 pentru. mate-info), dar mai este un liceu cu media de admitere pentru acelasi profil de 7, 71 si un alt liceu cu media de admitere de 5, 04. Nu imi fac probleme pentru media de admitere caci estimez ca media mea finala va fi undeva la 9, 20 poate 8, 90.

Va rog sa fiti foarte seriosi cand raspundeti.
Va multumesc din suflet pentru toate raspunsurile dumneavostra.

Dau funda petru cel mai complex raspuns (desigur, trebuie sa imi fie de ajutor)

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

În opinia mea, de la mate-info nu ieşi cu nimic. Da, dacă îţi place matematica şi eşti bun la ea, du-te, dar e de preferat să şi urmezi o facultate în domeniu, altfel ţi-ai cam bătut capul degeaba 4 ani cu 5-6 ore de mate/săptămână. Informatică nu ştiu câtă se face, dar parcă tot aşa, destul de mult, şi dacă nu te fascinează, o să fie un chin, că nu e cea mai interesantă şi strălucită materie. Dacă te interesează informatica, te duci la info intensiv. Notele din generală n-au mare importanţă la liceu, decât că profii se vor aştepta să ştii ceva dacă ai medie de admitere cât de cât mare. Mediile de admitere diferă de la liceu la liceu în funcţie de cât de căutat e acel liceu, cât de mulţi elevi se luptă să ajungă la acel liceu. Deci poţi deduce singur că liceele cu medii mai mici ori nu sunt prea căutate sau prea bine văzute, sau poate sunt foarte ok, dacă sunt licee cu multe locuri (poate chiar peste 1000 de elevi).
Informatician e foarte vag. Poţi să te faci mereu profesor. Nu vei ieşi informatician de la liceu, evident, pentru asta îţi trebuie facultate. Dar de la mate-info poţi merge la multe facultăţi: mate, informatică, automatică, calculatoare sau tehnologia informaţiei, comunicaţii, fizică poate... Ai din ce alege dacă îţi place matematica, mai sunt multe facultăţi.
Eu te sfătuiesc să închizi ochii şi să mergi la un liceu bunicel, unde să înveţi, dar nu contează profilul. Mai e mult până să te hotărăşti în privinţa unei facultăţi, poate nici la sfârşitul liceului nu o să ştii unde vrei să dai. Şi încă ceva: niciodată să nu te ghidezi după notele de la şcoală. Mergi acolo unde vrei tu, unde simţi că ţi-ar plăcea, nu la ceva legat de materia X unde ai 10 pe linie.

Nu ştiu cum e la liceul/profilul economic la care te gândeşti tu, dar eu termin anul ăsta profilul de servicii, la contabilitate. Deci da, am mâncat pe pâine aproape 4 ani economie şi alte chestii de genul, şi-ţi zic că nu prea ai nevoie de mate, dacă îţi uşurează cu ceva situaţia. Mă rog, liceul meu e tehnic, nu teoretic, deci s-ar putea să fie chestii diferite. Oricum, de la un liceu tehnic cu profil de genul ieşi tehnician (în cazul meu, la contabilitate, tehnician în activităţi economice). Ceea ce e mai bun decât nimic, măcar am o calificare, cât de slabă o fi şi ea.
Aici se fac multe materii (de fapt module) gen: resurse umane, organizarea unităţii economice, calitatea produselor, marketing, economie aplicată, patrimoniul unităţii, asigurări şi multe alte bazaconii. Unele mai interesante ca altele, la unele îţi baţi capul, la altele mori de somn, dar cred că asta e valabil peste tot happy În orice caz, dacă te gândeşti la liceu economic + facultă în domeniu ai multe uşi deschise (dar nu la noi în ţară, în momentul actual, mii de studenţi cu licenţă sau master în economice îngroaşă rândurile şomerilor şi statisticile celor care nu lucrează în domeniu - e greu să te descurci în domeniul ăsta pentru că trebuie să ştii mai multe decât îţi dă facultatea, şi nu numai). De la economice, în funcţie de ce alegi poţi fi contabil, analist economic, analist financiar, manager, specialist în marketing, administrator de nu ştiu ce... mă rog, asta e deja în funcţie şi de master şi mulţi alţi factori. Profilul nu e greu deloc, trebuie doar să ai o oarecare înclinaţie către ordine, disciplină, şi să îţi placă să lucrezi cu hârtii. MULTE hârtii. Dar nu vreau să te sperii, are şi părţi bune. De exemplu tot felul de proiecte cu clasa, firme de exerciţiu etc, lucruri faine.
Sper că te-am ajutat. Dacă mai doreşti detalii, anunţă-mă, te ajut cu ce pot happy Baftă!