| denisa_1405 a întrebat:

sunt in clasa a IX a si as vrea sa ma transfer in clasa a X a la un liceu mai bun decat cel la care sunt acum.De ce este nevoie ca sa ma transfer? Trebuie sa dau niste teste ca sa fiu acceptata?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Pentru a te putea transfera este nevoie ca :
* sa ai media de absolvire a clasei a 9-a cel putin egala cu a ultimului absolvent al clasei la care doresti transferul
* in clasa la care doresti transferul, efectivul de elevi trebuie sa fie mai mic de 30 elevi
* sa ai avizul pozitiv atat din partea Consiliului de Administratie al scolii la care doresti transferul cat si pe cel al Consiliului scolii de la care pleci. In acest scop, trebuie, intai, sa faci o cerere catre Consiliul de Adm. al scolii primitoare --- daca primesti un aviz pozitiv( daca accepta sa te primeasca) faci o a doua cerere catre Cons. de Admin. al scolii de la care pleci anexand prima cerere aprobata.

p.s. du cred ca vei avea de dat examene de diferenta in situatia unui transfer in clasa a 10-a, chiar daca este vorba de alta specializare /profil.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa ti se aprobe cererea de transfer de catre CA al liceului unde vrei sa mergi si sa-ti fie avizata de CA al liceului in care esti. Daca schimbi profilul va trebui sa dai si unele diferente, daca nu reusesti transferul se anuleaza.