| rememberme24 a întrebat:

Buna,TPU! Sunt in clasa a opta si dupa ce dau evaluarea nationala as vrea sa ma inscriu la liceu pe profilul stiinte ale naturii.Problema mea este ca in clasa a saptea profesoara noastra de biologie si chimie lipsea la majoritatea orelor(isi dadea doctoratul in biologie).In zilele in care venea ne explica foarte bine lectiile la biologie, dar la chimie insista doar pe strucura atomului si pe alte lectii mai usoare.Asa se face ca nu a avut timp sa predea toata materia nici la biologie,nici la chimie,iar eu nu am invatat lucrurile pe care se insista la profilul acesta(calcule stoechiometrice,reactii chimice,etc.)Avand in vedere ca profesorul dintr-a opta a recuperat cat de cat cu noi materia de anul trecut, credeti as face o alegere buna optand pentru acest profil?

P.S.:Scuze ca a trebuit sa cititi atat de mult!

Răspuns Câştigător
| Georg13 a răspuns:

Eu sunt clasa a 11-a la stiinte ale naturii si intr-adevar, in clasa a 9a materia se leaga de ce ai facut in generala, insa de cele mai multe ori profesorul reia acea materie si ti-o explica, deci nu ai de ce sa iti faci griji. Nici eu in generala nu prea am facut chimie, insa in liceu nu am intampinat probleme happy.

6 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! happy
Pai sper sa recuperezi tu singura din mers.Cum se vor preda lectiile la cele doua obiecte, cum te duci acasa si inveti!
Mai stai putin la vara, vreo luna sa te odihnesti si poti incepe apoi usor usor sa lucrezi la cele doua obiecte.Ar fi bine sa iti manualele de clasa a 9-a de dinainte ca sa te uiti prin ele, sa stii ce te asteapta si de ce nu, sa arunci o privire pe primele lectii.Succes! happy

| Teardrop a răspuns:

Chimia pe care am studiat-o în a 7a şi a 8a am înţeles-o mai bine în a 9a. E aproape aceeaşi materie. În a 9a, se reiau, practic explicaţiile din 5-8.

Deci da, este o idee bună, dacă asta îţi place ţie.big grin

| DanielVălean a răspuns:

Daca crezi ca le vei invata usor si ca iti plac, atunci ar fi bine sa mergi, daca nu opteaza la altceva. P.S. Nu are nimic imi place sa citesc pe TPU.

| vega358 a răspuns:

Invata si fa meditatii

| Denisa_Miuta_1997 a răspuns:

Da Dar t-eas recomanda niste Meditati.

| Tabitaa a răspuns:

Daca incerci sa mai recapitulezi lectiile din carte si sa mai faci exercitii si sa intelegi cat de cat despre ce este vorba atunci nu vad care este problema dar totusi este decizia ta ..noi o sa iti spunem ca nu este nici o problema dar tu o sa suporti consecintele. Daca iti doresti asa de mult si iti place acest profil cu siguranta o sa te descurci