| Crainstorm20 a întrebat:

Salut, sunt baiat si am trecut clasa a 9-a la Mate-Info.
Vreau sa stiu ce ni se va preda la informatica ( C++?) si cum
va fi materia happy

DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey!
Si eu sunt la mate-info, intensiv info dar in clasa a 10-a.

Da, la informatica o sa va predea mult C++ si eventual *in functie de profesor* si niste notiuni de C.

La inceput o sa fie programe usoare, de scriere, citire si diverse calcule...
Operatii cu cifre, deci programe usoare.
Dupa ceva timp o sa incepeti si lucruri mai grele precum programe cu vectori si matrice.
Uite niste exemple de probleme.
http://www.pbinfo.ro/? pagina=probleme-categorii&clasa=9
O sa ti se predea cam tot ce este pe aici *sau in mare parte, unele sunt inutile*

Materia o sa ti se para foarte grea daca nu ai mai facut informatica pana acum insa este foarte usoara dupa ce te obisnuiesti cu ea. Primul semestru a fost mai greu pentru mine. O sa te acomodezi.
Trebuie sa fii foarte atent la vectori si la notiunile de baza de la inceput. Daca pierzi aceste notiuni atunci nu e bine dar daca le inveti atunci cand trebuie o s-o duci destul de bine.

Bafta!

| Crainstorm20 explică (pentru RainmakerX):

Mersi!big grin

| RainmakerX a răspuns (pentru Crainstorm20):

Ma bucur ca te-am ajutat! Succes! happy