| Diiana232997 a întrebat:

Buna TPU.sunt pe clasa a 8-a si, acum e perioada in care ne decidem la ce profil sa continuam.eu vrea la filologie pentru ca imi place mult engleza si romana.Multi copii au vrut sa dea la filo dar au renuntat pentru ca dupa liceu nu au unde sa continue.adica la filo(am auzit) ca nu prea facem mate, si la facultate iti trebuie.
Deci as vrea sa-mi spuneti parerea voastra.la ce profil ar trebui sa ma duc[mentionez ca la bio-chimie nu-mi place, iar la mate-info. nu ma impac tocmai bine cu matematica].
Si daca ma duc la filo la ce facultate as putea sa ma duc.si ce meserii?

Mersii celor care raspund!happy

Răspuns Câştigător
| katherine09 a răspuns:

Daca te duci la filo cel mai indicat ar fi sa faci facultatea de litere, dar bineinteles te poti duce la orice facultate. Daca faci aceasta facultate poti ajunge profesor, translator.
Nu te sfatuiesc sa te duci la mate info daca nu-ti place biologia, chimia si matematica. Este foarte greu la acest profil faci multa multa matematica. Si in plus faci si multa biologie, chimie, fizica si informatica.
Asa ca decat sa te duci la un profil la care nu-ti place nici o materie din cele mai importante mai bine nu.
Daca spui ca iti place engleza si romana atunci du-te la filologie. Pana sa mergi la facultate mai este timp si te poti hotari in timpul liceului.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa te duci la orice facultate, indiferent de profilul liceului, important este sa ai bacalaureatul si sa reusesti la admitere. Totusi este bine ca, in functie de preferintele si calitatile tale, sa alegi un profil care sa te ajute putin la facultate, sa nu fii chiar pe dinafara. Numai bine!

| lylo a răspuns:

Ca meseri ar merge: profesoara invatatoare notar translator biblotecara...

| TheLastOne a răspuns:

Pai la fila dintr-a 11a scapi de tot de mate pentru ca este profil uman. Poti iesi translator, profesor. Si NU, nu iti trebuie mate la facultate.