| CarameleCuLapte a întrebat:

tinand cont ca toti oamenii mananca de 2-3 ori pe zi, si sunt pe pamant 7 miliarde de oameni, si populatia este in crestere, credeti ca se va termina vreodata mancarea de pe pamant?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Din pacate consumam mult si prost si aruncam mult, in 2050 vom vi 9 mld, eu imi fac griji pentru natura ca abuzam de ea, de mancare vom avea stiinta evolueaza

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dumnezeu are grija ca pămintul sa produca hrană din abundență.

| mentholinks a răspuns:

Mancarea o consumam dar o si producem. Eu ma gandesc ce se va intampla in privinta petrolului pe care doar il consumam,

| Radu284 a răspuns:

Nu o sa se termine mancarea, dar va fi insuficienta pentru toata lumea. Pana si acum exista milioane de oameni care mor in fiecare an din cauza ca nu au mancare (desi, daca s-ar imparti egal toata mancarea de pe pamant, ar ajunge la toti).

Cand se va ajunge la o hrana insuficienta pentru oameni? Nu se stie exact, pana acum nu tot terenul arabil este cultivat la o eficienta amxima. Dar inainte sa moara lumea de foame, nu o sa mai mancam carne. Pentru ca productia de carne este foarte ineficienta.

| StefanR0 a răspuns:

Avand in vedere la viteza cu care creste populatia din ziua de astazi si la cantitatea de sol fertil, este mai mult decat posibil. Daca va continua si mai mult efectul de sera, multe plantatii nu vor mai exista intrucat nu au sisteme de irigatii. Exemplu Romania.Pamant avem dar din cauza lacomiei, s-au furat sistemele de irigatii, recoltele au murit iar acum mult pamant zace prada buruienilor.
Dar oricum, pana vom ajunge sa murim de foame, vor veni alte neajunsuri care sa ne omoare.

| CrissCristina25 a răspuns:

Nu cred pentru ca oamenii astia care mananca produc si mancare, asa ca nu prea sunt sanse.