| cioca99 a întrebat:

Credeti ca oamenii vor ajunge vreodata sa viziteze alte sisteme solare ca si al nostru(tinand cont de distanta)?

Răspuns Câştigător
| Incubus a răspuns:

Bai tu nu ai auzit ca in 2012 murim toti? cand sa mai ajungem macar pe marte dar in alte sisteme
mai bine incepi si sapa o groapa(fa una si pentru mine ca eu am o lene...)

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Eu cred ca da, avand in vedere progresul accelerat in multe domenii si cred ca asta va avea loc intr-o perioada de cca 100 de ani. Numai bine!

| jabiilord a răspuns:

Da de ce nu, chiar si acum o putem face. Doar inchide ochii si daca ai imaginatie bogata s-ar putea sa ajungi unde vrei.

| georgesur a răspuns:

Da, si sigur nu vor trece multi ani In momentul cind navele noastre vor putea sa se apropie de viteza luminii(300 000km/s), primele sisteme stelare cercetate vor fi pb. cele din
Alpha Centauri(unde gasim trei stele asemanatoare Soarelui). Interesant este ca sistemul stelar Alpha Centauri este asemanator cu al nostru. si este si cel mai aproape(sub 5 ani lumina)... Specialistii sunt de parere ca este posibila prezenta vietii in acest sistem solar mai mult decat in oricare altul cunoscut de noi pana acum.

| anad a răspuns:

Cu siguranta, dar peste multi, multi ani!

mira
| mira a răspuns:

Da, vor trece secole pana atunci.

| iluzionist a răspuns:

Nu te uiti la Futurama? normal ca vom ajunge... asta daca nu ne vor opri mutantii din canalizare. straight face