| abcdefghijk1234567891011121314151617 a întrebat:

Tot eulaughing. De data asta as vrea sa stiu parerea voastra: Ce carte mi-ati recomanda? Sa aiba fictiune, actiune si putina comedie si daca se poate sa fie despre copilarie. Sunt in clasa a V-a.
Dau Funda!
Scrieti cat mai multe carti.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai citit iti recomand ciclul Ciresarii de Constantin Chirita, are tot ce vrei tu, sunt 5 volume, dar se pot citi si separat. Lectura placuta!

| abcdefghijk1234567891011121314151617 explică:

Va multumesc mult pentru idei. Nu stiu careia sa-i dau funda! Ma gandesc eu...winkingkiss

| OhFuckIForgotMyNameAgain a răspuns:

Winnetou

| pink_7086 a răspuns:

Singur pe lume-hector malothappy

| Nicole a răspuns:

` Amintiri din copilarie ` de Ion Creanga

Pai, nu stiu cum in Romania dar in Moldova se citeste in clasa V-a.

E despre copilarie sunt multe pozne si farse sunt si momente de comediewinking

Succese happy

| RoXiiiii_7313 a răspuns:

O carte suuper ar fi La tiganci de Mircea Eliade desi nu e despre copilarie. dar tot de la mircea eliade incerca Romanul adolecentului miop. Nu sunt foarte usoare dar daca iti place acest tip de carti si le citesti cu atentie iti vor placea sigur big grin

| justme_3711 a răspuns:

Cuore, inima de copil. merita citita am citit-o si eu e impartita in mai multe intamplari si sunt scurte. e foarte interesanta

| Chox a răspuns:

Prietenul nevazut ( ar fi pe primul loc ) -- Cecillia Ahern. Si o multime de carti tot de la aceasta scriitoare. Cartile ei se incadreaza in cerintele tale laughing

Umm, Ingerul lui Saffy ( o gasesti la editura Rao ). Personal, e o carte superba, despre copilarie, sunt sigura ca o sa iti placa.

Ai incercat Twilight? laughing funda? :X

| laurentiu_9256 a răspuns:

Pentru conditiile impuse ti-as recomanda Recreatia mare de Mircea Santimbreanu sau Cuore, inima de copil, Maini inzestrate de BEN Carson.Cam astea ar fi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mark Twain-Aventurile lui Tom Sawyer; J.R.R.Tolkien-Hobbitul,Stapanul inelelor; Jules Verne-Capitan la 15 ani, Copiii capitanului Grant, Doi ani de vacanta, Insula misterioasa, 20 000 de leghe sub mari; R.L.Stevenson-Comoara din insula; I.L.Caragiale-Domnul Goe, Vizita; Karl May-Winnetou, Testamentul incasului, Comoara din lacul de argint, Old Surehand; Lewis Caroll-Alice in Tara Minunilor; Mihail Sadoveanu-Dumbrava minunata.Ar mai fi si altele.

| dana39668 a răspuns:

Buna! David Cooperfield...foarte tare romanul asta [ 1-3 volume ]. Te pup

| RockBabe a răspuns:

--------->''Gideon - Hot de buzunare'' sau ''Pierduti in timp'' ( prima carte din serie )
--------->''Ingerul lui Saffy'' ( am auzit ca-i foarte faina! )
--------->''Ordinul secret al fetelor de pe strada Caramel ( a citit-o o colega si mi-a zis ca i-a placut foarte mult )
--------->''Recreatia Mare'' ( e foarte amuzanta )

Si...eu cam atatea stiu, bineinteles, care sa iti placa tie happy

Fundaa?