| random1620 a întrebat:

Ce este lucrarea de licenta? Cand trebuie facuta si cand trebuie predata? Ce trebuie sa contina? Se bazeaza pe o anumita tema? (daca da tema este data de profesori sau noi o alegem?) Cum se noteaza aceasta lucrare? De ce e asa importanta?

Vreau detalii rolling on the floor))

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Lucrarea de licenta e un proiect de mari dimensiuni care ar trebui sa trateze in detaliu un subiect pe care l ai studiat in anii de facultate.

Teoretic o faci pe parcursul ultimului an de studiu la facultate.

Se preda la finalizare examenelor din ultimul al de facultate.

In functie de facultate poate contine elemente de cerceare, poiecte practice, studii detaliate pe un subiect etc etc.

Tema ti o poti alege singur, dar sunt si teme date de profesorii indrumatori daca nu ai idei.

Se noteaza de o comisie. Nu are importanta prea mare odata ce ai luat nota de trecere... doar asa de palmares

| random1620 explică (pentru suntserios):

Pai si ce ma opreste pe mine din a lua o lucrare de licenta gata facuta de altcineva si de a o folosi ca si cum eu as fi scris-o?

| supadeceapa a răspuns (pentru random1620):

Inteligența. Dacă e cazul.

| random1620 explică (pentru supadeceapa):

De ce? (adica se arhiveaza undeva sau...)

| suntserios a răspuns (pentru random1620):

Pentru ca lucrarile de licenta sunt verificate de plagiat si plagiatul se pedepseste prin lege. plus nu mai iei licenta si nici nu iti da voie vreo 2 ani sa o dai iar. Suficient motivul?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

O lucrare de 50-100 de pagini (depinde ce scrie în regulamentul vostru) pe o temă aleasă de tine, aprobată de comisie înainte să te apuci de ea, pe care o lucrezi pe parcursul ultimului an de facultate sub atenta coordonare a profesorului care îți dă acordul să intri în licență și pe care o prezinți în 5 minute laughing. Criteriile sunt de obicei: cât de bine o prezinți, cât de interesantă, originală, inovativă e tema aleasă, cât de bine ai respectat structura unei lucrări de licență etc.
În ultimul an, în toamnă când începe facultatea, vorbești cu profesorul care vrei să te ia sub aripa lui, dacă te acceptă depui o cerere la secretariat cu temele la care te-ai gândit, vezi ce ți se aprobă și dacă profesorul tău e normal la cap, o să-ți dea el termene limită pentru fiecare capitol.
Și cum adică de ce e importantă? Fără ea, practic n-ai terminat facultatea. E examenul final. E un act cu care poți continua studiile sau cu care te poți angaja undeva.

| random1620 explică (pentru supadeceapa):

Cate cuvinte trebuie sa contina? (ca ma gandesc ca si putea folosi imagini pentru a o face mai atractiva)
Si apropo, de ce nu as putea "imprumuta' de la altcinva o asemenea lucrare si sa zic ca e mea?

| supadeceapa a răspuns (pentru random1620):

Asta scrie în regulament. O lucrare de 50-100 pagini în TNR 12 cu spațiere 1, 5 are între 20 k și 40k cuvinte. Poți folosi imagini dacă sunt relevante, grafice, tabele etc.
Dacă se află că ai plagiat-o și după 10 ani, ți se retrage diploma, de ce ai risca să pierzi 3 ani de facultate așa? Nu e ceva imposibil de realizat și e super jalnic să nu poți fi în stare după atâția ani de școală să scrii o lucrare, care jumătate e reprezentată de teorie (adică citești literatură de specialitate și reformulezi niște idei).
Am avut colegi care și-au cumpărat lucrările, au dat 1000 lei pe niște porcării de nota 6 rolling on the floor luau note mai mari dacă le scriau de capul lor într-un weekend. Și acum fac postliceale, că și-au dat și ei seama că sunt paraleli cu facultatea pe care au terminat-o și nu o să-i angajeze nimeni în veci.
Dar am avut și colegi cu lucrări super interesante, care au fost recrutați de firme pe baza lor sau li s-au oferit sume mișto ca să le fie cumpărate sau să le dezvolte mai mult.
Come on, nu fi lepră, dă-ți puțin interesul că e spre binele tău.

| Danaella98 a răspuns (pentru supadeceapa):

Numărul de pagini depinde de la facultate la facultate, iar la faculatea mea numărul este de 30-35 de pg. O joacă de copii.

| mastadont a răspuns:

Lucrarea de licență reprezintă efortul final, proiectul care încununează anii de facultate și care atestă că ai studiat și înțeles materia predată. Aceasta se realizează pe parcursul ultimului an de studiu și se predă la sfârșitul anului, după sesiunea de examene.
În ceea ce privește conținutul și tema, vei afla mai multe informații de la facultatea la care studiezi, pentru că acestea sunt diferite pentru fiecare facultate și țin în mare măsură de profilul ales.
Poți să încerci să iei lucrarea de la altul însă cel mai probabil vei fi prins pentru că, profesorii din comisie, se folosesc de diferite instrumente de detectare a plagiatului. Plagiatul se pedepsește cu amendă sau chiar închisoare așa că nu are rost să riști.

| gabriel2004o a răspuns:

Care ca sunt o grămadă de licențe

| random1620 explică (pentru gabriel2004o):

De ce tipuri poate fi? (se bazeaza pe facultatea pe care o alegi?)

| LuluGa a răspuns:

Intra aici si pune-le o intrebare. Nu iti zic sa iti cumperi 0 lucrare de licenta de la ei dar poti afla informatii esentiale despre orice lucrare de licenta https://www.promovat.eu/

| Elena21Pitesti a răspuns:

În atenția clienților/ foștilor clienți ai:
Lucrare-Licenta.eu - ElaborareProiecte.ro
Site-uri închise peste noapte, fără nici un anunț prealabil, administrate de:
Neață Adrian Valentin + Chebac Adina
CREATIV TRD SRL
TUTORS STUDY SRL (fostă TUTORS EDU SRL)
NEAŢĂ ADRIAN-VALENTIN PERSOANĂ FIZICĂ AUTORIZATĂ
CHEBAC ADINA PERSOANĂ FIZICĂ AUTORIZATĂ

Precum și ale celorlalte site-uri deschise și închise de Neață Adrian Valentin din 2015 până în 2023:
• LucrariDeLicenta.ro
• DisertatiiLaComanda.ro
• DoctoratOnline.ro
• LucrariStiintifice.ro
• EducatieSuperioara.ro
• AcademicHelp.ro
• LucrariMaster.ro
• DisertatiiOnline.eu
• SuportAcademic.eu
• TezaDeDoctorat.ro
• ScriitoriAcademici.com
• ProDissertatii.com
• SoluțiiPentruLucrariDeCercetare.com
• AsistențaLaAbsolvire.com
• HubulScrierilorAcademice.com
• AjutorPentruLucrari.com
• ScriitoriAcademici.net

D-nul administrator Neață Adrian Valentin, a închis peste noapte site-urile fără să anunțe în prealabil redactorii sau clienții. Noi, redactorii, nu am știut de această decizie și nu avem nimic de-a face cu închiderea site-urilor.
Banii dvs, ai clienților, sunt la administratorul Neață Adrian Valentin și în conturile firmele lui CREATIV TRD SRL, TUTORS STUDY SRL.
Așadar, pentru orice neajuns legat de colaborarea voastră cu Lucrare-Licenta.eu și ElaborareProiecte.ro luați legătură direct cu Neață Adrian Valentin și Chebac Adinacare sunt ambii administratori și asociați ai firmelorCREATIV TRD SRL, TUTORS STUDY SRL.

Va rugăm să nu ne mai contactați pe noi în privat, foștii redactori ai Lucrare-Licență.eu și ElaborareProiecte.ro, nu avem nici legătură cu dispariția peste noapte a site-urilor.
Deși unii dintre noi colaborăm cu Neață Adrian Valentin din 2015 sau chiar și mai dinainte, nu am știut de această decizie de închidere și ne-am trezit ca și voi că site-urile au dispărut pur și simplu.

Neață Adrian Valentin și Chebac Adinapot fi contactați pe noul website deschis: Tutors.ro, acolo unde vând lucrări de licență și doctorat, la fel ca și până acum, însă se ascund sub un nume Tutors.ro și sub aparenta legalitate a "meditațiilor".

| Burlacucosmin a răspuns:

Neață Adrian Valentin este un impostor şarlatan, traficant de lucrări de licență și doctorat. Neață Valentin Adrian administreaza impreuna cu concubina sa Chebac Adina, mai multe websiteuri printre care: lucrare-licenta.eu, ElaborareProiecte.ro, https://tutors.ro si binecunoscutele societati CREATIV TRD SRL, TUTORS STUDY SRL (fosta TUTORS EDU SRL) si CHEBAC ADINA PERSOANĂ FIZICĂ AUTORIZATĂ.

| Munteanu11 a răspuns:

Neata Adrian Valentin. De la Tutors Study SRL si Creativ TRD SRL a inchis saitul lucrare-licenta.eu peste noapte si ne-a dat teapa la toti redactorii care lucram cu el din anul 2015. Si bineinteles ca a dat teapa si la clienti. UN GUNOI UMAN CARE NE INDEMNA SA FACEM REPEDE LUCRARILE SI IESEAU PLAGIAT. Dorin munteanu sunt si imi astept banii domnule neata adrian valentin.