| Anaoi28 a întrebat:

Buna TPU!
Tableta mea s-a blocat pe logo si nu am decat optiunea de a o reseta. Ideea este ca eu am eseurile pentru bacul la romana in spatiul ei de stocare, la care am lucrat in ultimele saptamani, nu am apucat sa le pun pe cardul de memorie. Eu trec in clasa a 12 a in toamna si nu prea vreau sa rescriu 100 de pagini, nu imi amintesc fiecare cuvant pe care l-am scris acolo si imi placea cum au iesit. Exista vreo metoda prin care le pot recupera? Mentionez ca tableta mea a mai avut episoade in care s-a blocat in zilele anterioare, insa si-a revenit de la sine.

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Incearca Hard Reset, tinand butonul de pornire apasat timp de aproximativ 20 secunde.
Sau cauta pe internet exact cum se realizeaza hard reset la modelul tau.

Orice ar fi, nu initia Factory Reset, in caz ca apare pe ecran (desi putin probabil).
Operatia aceasta va sterge totul de pe memoria de stocare a tabletei.

| Anaoi28 explică (pentru NLS):

Am incercat ceea ce ai spus tu, dar nu functioneaza. Nu vreau sa imi pierd documentele, si de aceea ma agit atat. Daca nu ar mai fi nimic de facut, asta ar fi, dar pierd foarte multe poze, documente, pe care am uitat sa le transfer pe cardul de memorie.

| NLS a răspuns (pentru Anaoi28):

Mergi la un service mai mare de telefoane si intreaba daca pot recupera date de pe memoria ei, sau daca o pot repara, astfel incat sa nu se piarda datele.
Sau trimite-o la
savedata.ro,
in cluj, si iti recupereaza baietii datele aproape sigur, numai ca operatia asta nu e ieftina deloc.

| Anaoi28 explică (pentru NLS):

Multumesc mult!
O sa mai incerc si azi sa o pornesc, iar daca nu reusesc, o sa aleg una dintre variantele tale.

| GPA a răspuns:

Cum zice NLS, în service băieții îți pot recupera datele folosindu-se de interfața de pe placa de bază a tabletei (JTAG). Îți pot extrage astfel informația din Emmc (din memoria rom a telefonului) doar dacă volumul de date nu este criptat în partiție. Dacă este criptată informația, nu mai poate fi recuperată.
Încearcă să pornești tableta în safe mode totuși. Ține apăsat butonul de power, alături de ambele butoane de volum 5 secunde. Ar trebui să intri într-un recovery/e Recovery. Există opțiunea "Safe mode"?
Ce tableta ai?
Dacă nu reușești, o poți forța să încarce partiția de recovery (de recuperare), printr-o interfață ADB. Te pot ajuta în acest caz, însă ai nevoie de acces la un PC/laptop și kit-ul ADB cu driverele aferente.

| Anaoi28 explică (pentru GPA):

Buna!
Am reusit sa imi recuperez fisierele azi. Credeam ca am rezolvat problema, cand, dupa nici o ora, s-a blocat iar. Macar am reusit sa imi obtin toate lucrurile necesare.
Multumesc!