| Monyyyyy a întrebat:

Buna TPU trec pe clasa a 11 a si imi este cam groaza de simularea la mate este mult mai grea si mi se pare ca si la subiectul 1 sunt de a 11 a a 12 a sau cum? Noi nu am facut de alea.Bacul care so dat la mate am stiut face subiectul unu care este din materia care am parcurs-o.Eu vreau sa ma duc la politehnica fac matematica M2 este bine pot sa duc pasul? Adica nu ma duc la calculatoare unde este M 1 la celelalte.As vrea electric sau ceva de gen si vreau sa zic credeti ca o sa imi gasesc un loc bun de munca si platit sau in strainatet ca inginer? Chiar daca is fata. Vreau sa iau nota mare la bac la mate.As vera sa dau si din fizica,dar mi-e frica sa nu incurc formulele si la politehnica dupa cate am inteleg nu e problema ca dai din biologie si acolo sunt probleme,dar ma enerveaza ca se leaga profesorii daca vrei sa merge la politehnica si dai din biologie,inteleg ca e mai bine din fizica, dar mai stiu care o fost buni la fizica, dar o dat din biologie sa fie siguri pe nota mare.

Răspuns Câştigător
| AlexCristi97 a răspuns:

Sunt la inginerie in sibiu, unde nu am avut nici admitere si as zice ca la cluj e mai greu. Daca ai admitere, trebuie sa te pregatesti si separat fata de bac, pe subiectele loc (ca unii au subiecte mai ciudata, stiu asta de la prieteni care au avut admitere la alte facultati, nu stiu daca la mate la inginerie pentru admitere trebuie sa te pregatesti separat foarte intens sau e suficienta pregatirea pentru bac).
Sunt la inginerie persoane care au venit de la filo, adica din a 11-a nu mai fac matematica si au reusit sa isi ia examenele cu putin efort si eventual niste copiat laughing, deci tu care ai facut mate si sigur ai potential de 10 in bac, nu vei avea probleme. Oricum la facultate se incepe in general de jos ca sa aiba toti sanse sa inteleaga, dar multi invata doar in sesiune.

Răspuns Apreciat de Editori
| anamariarot a răspuns:

Atât la simulare, cât și la BAC, subiectul I e format doar din exerciții de clasa a 9-a și a 10-a. În mod normal, la subiectul al II-lea ai algebră de clasa a 11-a și a 12-a, iar la subiectul al III-lea ai analiză de clasa a 11-a și a 12-a, dar având în vedere că ești în clasa a 11-a, o să fie doar materia pe care ai studiat-o până atunci, deci n-o să ai polinoame/legi de compoziție/integrale în subiect.
La biologie chiar e ușor de luat notă mare. Fă ce vrei tu, nu ce-ți spun profesorii. Opinia lor în situația de față e egală cu 0. Așa comentau profesorii de un coleg de-al meu care a dat la info(când toți am ales biologie/chimie) și a luat peste 9, așa se lega și profesorul de biologie de o colegă care a ales biologie vegetală și animală când ceilalți 15-16 dădeau anatomie laughing. La fel ca în cazul celui cu informatica, și ea a luat peste 9 laughing

| Monyyyyy explică (pentru anamariarot):

Vreau sa zic ca am vazut ex de la simulare si sti ca la subiectul 1 la rimu ex a fost cu b1 si b2 sa afli b3 (2016) si la ala din 2017 cu a1 sa gaseasca r si noi nu am facut.Nici faza aia cu 5 la puterea x minus 2 egal 25, mi-am dat seama cum, dar nu am facut.E posibil sa ne dea in a 11 a? Sper sa facem cu dirigu modele de simulari

| anamariarot a răspuns (pentru Monyyyyy):

Păi trebuia să faceți exerciții de genul de prin clasa a 9-a...
Îți dau două exemple, că pot explica mai bine:
1. a1=2, a2=3, a3=4... Află a4.
Treaba asta se numește progresie ARITMETICĂ. Pentru a afla a4, trebuie să afli rația(r).
r=a2-a1 sau r=a3-a2, deci r=1.
a4=a1+3r=a2+2r=a3+r, deci a4=5.
2. b1=2, b2=4, b3=8... Calculează b4.
Asta e o progresie GEOMETRICĂ. La fel ca în cazul celei aritmetice, trebuie să afli rația. Aici rația se notează cu q.
q=b3:b2=b2:b1=2
b4=b1*q^3=2*2^3=2*8=16
b4=b2*q^2=4*2^2=4*4=16(* e pentru înmulțire, iar ^ e pentru ridicarea la putere).
Cred că te-ai prins, dar dacă ai nelămuriri, mă poți întreba. Trebuie să „jonglezi" cu scrierile astea, să notezi un termen în funcție de ceilalți. Dacă te-ai prins, nu e deloc greu.
Există o culegere de la clubul matematicienilor pentru BAC și e foarte foarte bună. E organizată pe capitole. Ia fiecare capitol și lucrează exercițiile de acolo, apoi treci pe variante. Garantez că poți lua notă foarte mare.

1 răspuns:
| AlexCristi97 a răspuns:

Simularile din a 11-a se dau strict din materia parcursa/cea din programa. Simularea de a 11-a e cu ce ai facut pana in acel punct. Cea de a 12-a este de asemenea din ceea ce esta in programa pana in momentul cand se da simularea, subiectele neparcurse fiind excluse.
La cat de usor este bacalaureatul de cativa ani incoace, poti lua 10 lejer. Eu am facut in a 12-a meditatii al doilea semestru si am luat 10 la matematica (acum 2 ani). Anul asta tot asa au fost foarte usoare exercitiile, multi din prietenii mei spun ca vor lua cu siguranta peste 9, o parte chiar spera la 10 sau foarte aproape de 10.
Nu cred ca se leaga nimeni de tine daca dai biologie. Eu am fost bata la fizica, am luat 9.10 la biologie, am intrat la inginerie si dupa 2 ani sunt in continuare dezastru la fizica laughing am trecut mai greu examenele legate de fizica, dar sunt integralist.
Cat timp iti vezi de treaba, iti gasesti oriunde un loc bun de munca si platit bine, chiar si aici in tara. Bine-nteles daca nu te simti foarte legata de tara asta, iti va merge mult mai bine in strainatate.

| Monyyyyy explică (pentru AlexCristi97):

La ce profil esti la politehnica, daca am facut matematica M2 imi va fi mai greu tu ce ai facut?

| Monyyyyy explică (pentru AlexCristi97):

In Cluj?

| AlexCristi97 a răspuns (pentru Monyyyyy):

Sunt la inginerie in sibiu, unde nu am avut nici admitere si as zice ca la cluj e mai greu. Daca ai admitere, trebuie sa te pregatesti si separat fata de bac, pe subiectele loc (ca unii au subiecte mai ciudata, stiu asta de la prieteni care au avut admitere la alte facultati, nu stiu daca la mate la inginerie pentru admitere trebuie sa te pregatesti separat foarte intens sau e suficienta pregatirea pentru bac).
Sunt la inginerie persoane care au venit de la filo, adica din a 11-a nu mai fac matematica si au reusit sa isi ia examenele cu putin efort si eventual niste copiat laughing, deci tu care ai facut mate si sigur ai potential de 10 in bac, nu vei avea probleme. Oricum la facultate se incepe in general de jos ca sa aiba toti sanse sa inteleaga, dar multi invata doar in sesiune.