| Anon0907 a întrebat:

Buna TPU va rog din tot sufletul sa ma ajutati. Maine o sa merg la prima mea sedinta de pregatire la matematica si mi-e foarte rusine. Nu stiu ce sa fac sa scap de frica asta. Mi-e rusine fiindca nu ma pricep deloc si nu stiu daca o sa inteleg ceva si daca nu inteleg o pun sa imi repete si tot asa. Stiu ca pentru asta e profesoara dar tot imi e rusine..mai ales sa ii spun ca nu stiu mai nimic. Apropo trec a 8a si stiu ca e bine pentru mine deoarece am examene dar tot mi-e rusine. Ajutati-ma sad

9 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Nu are de ce sa-ti fie frica.

Si mie imi era frica anul trecut, dar subiectele au fost foarte simple si uite ca n-am murit. big grin

Ai doar incredere, sigur o sa te descurci si poate vei intra si la profilul dorit.

| J0B0MAT a răspuns:

Singurele motive pentru care ar trebui sa iti fie rusine sunt daca jignesti, vatamezi, omori pe cineva etc. Nimeni nu le stie pe toate.E foarte bine ca mergi sa te pregatesti si tocmai asta e ideea sa ii spui doamnei profesoare ce nu intelegi. Daca este o profesoara buna va sti sa iti explice. Trebuie sa fii o fata increzatoare si curajoasa daca vrei sa reusesti in viata!

| untu a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie rusine! Profesoara stie si te cunoaste si o sa te ajute sa meditezi mai bine si o sa te explice cat mai clar daca nu intelegi ceva! Fa-ti curaj si mergi mai departe si sa fii optimist si infrunta frica si rusinea!

| Nirvanaaa a răspuns:

Buna!
Asa eram si eu la prima mea sedinta de mate.Ti-e frica ca nu vei intelege? Pai elevii fac sedinte nu pentru ca sunt atotstiutori ci prntru ca au nevoie de ajutor.O sa fie ok. Spune-i doamnei la ce nu te descurci.E normal sa nu stii tot sau sa te incurci.Eu la clasa eram de 7-8(singura materie care imi strica media) si cu ajutorul doamnei am luat aproape 10 la Evaluare.Cand nu ai inteles roag-o sa repete pana intelegi.Trebuie sa te gandesti ca interesul e al tau. Bafta! O sa fie ok.✌

| Teodorel a răspuns:

E ca si cand ti-ar fi rusine de mama, vrea sa te ajute.
Nu se va supara, si eu sunt la fel dar profa mea e indiferenta

| coolgirlmahomie a răspuns:

Sa nu-ti fie rusine! Ea si-a dat seama ca nu te pricepi la matematica, ca doar de aceea te duci la meditatii, nu? laughing)

| Mary123456789 a răspuns:

Eu am facut cursuri de actorie si am devenit mai curajoasa.Acolo nu am facut numai scenete.Ne-am jucat jocuri interesante si am facut improvizatii.Am fost la goplayart.Asa se numeste. Sper ca te-am ajutat!

| invingatoru098 a răspuns:

Pt asta rusine laughing)))eu luam numa4.5 si la teze 3si 4 si eram gen mandru dar tot treceam

| Fluffy27 a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie rusine. Trebuie sa ii spui sa te ia de la 0, ea oricum nu are nici un drept sa te judece. Daca intr-adevar nu iti pasa de viitorul tau nu mai faceai meditatii. Lasa emotiile deoparte, ea este platita pentru a te ajuta.