| RenaTa_9463 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati. In una dintre urmatoarele zile, tatal meu ma va duce pentru prima oara la pregatire la matematica. Eu trec in clasa a 8 a si nu stiu un pic de matematica. Chiar in clasa a 7 a m-am chinuit mult, foarte mult sa invat, sa inteleg ceva dar nu am reusit. Media mea este 5. Imi este foarte frica de pregatire si nu stiu ce sa fac ca sa imi potolesc frica. Ce imi sfatuiti sa fac?

5 răspunsuri:
| lavynika a răspuns:

Este foarte normal sa faci pregatire la matematica daca nu intelegi.Stai linistita ca nu iti taie nimeni capu la pregatire.Omul cat traieste invata, nimeni nu e as in toate si mereu ne putem perfectiona.Matematica este o materie frumoasa, dar si grea, iar ca sa prinzi ritmul si sa ajungi la o medie de la 8 in sus va trebui sa muncesti mult.Iti urez multa bafta si sa ai medii cat mai mari pentru a putea intra la un liceu bun.

| UninspiredName a răspuns:

In primul rand nu ai de ce sa iti fie frica pentru. ca nu o sa ti se intample nimic.la pregatire profesorul vede la ce nivel esti si incearca sa te ajute prin exercitii si explicatii. Si eu fac pregatire dar la romana si eu am avut 9 si 10 la romana... da' ce pot sa fac daca ma obliga parintii...sa stii ca nu e rau deloc.asa ca succes!

| Marry:X a răspuns:

Buna.Nu are de ce sa iti fie frica, ca doar nu te duci la spanzuratoare. O sa vezi ca va fi usor, daca esti atenta si te chinui sa inveti si tu putin.Trage aer in piept, numara pana la 10 si bucura-te de ultimele zile inainte de pregatire.Nu este chiar asa rau.Succes! Pa, pa.

| Alex0194 a răspuns:

Nu are de ec sa-ti fie frica. Nu ascunde ceea ce nu stii ca-ti faci rau singura. Meditatorul tot atatia banii iti cere fie ca iti exolica 15 tipuri de probleme sau doar 2 probleme intr-o ora. Fara frica, spune-i tot ce nu stii si iti va explica pana vei intelege. Daca nu ai inteles, spune-i fara frica ca n-ai inteles si repeta intrebarea pana intelegi si te poti descurca sa rezolvi problema respectiva. Nu-ti fie frica nici de matematica. In generala am avut o profa foarte exigenta la care luat note de 4 pana la 7, numai odata am reusit sa iau 9 si cand am ajuns la liceu inca din primul semestru, cu o profa tot exigenta dar cu incredere in mine am reusit sa iau si 10 chiar 2 sau 3 dar la fel de bine am putut sa iau si 4 si 5 si 6. Deci nu-ti fie frica nici de matematica nici de meditatii. Ar trebui sa te bucuri ca vei beneficia de meditatii ca, cu acea persoana poti discuta orice despre matematica si te va putea ajuta sa intelegi. Ai incredere si speri-o pe profa ta de mate de la clasa cu notele mari ce o sa le iei. Bafta

| raisa1993maria a răspuns:

O sa-ti prinda bine pregatirea la mate, profesorul o sa te ia cu notiuni simple. poate chiar cu exercitii de clasa a 5happy nu ai de ce sa iti faci griji din contra. bafta!