| anonim_4396 a întrebat:

va rog imi spuneti ce pasi trebuie sa urmez pentru a crea argumentarea unui pastel. va rog funda

5 răspunsuri:
| DarkBlood32 a răspuns:

1. Te culci bine.
2. Te trezeşti de dimineaţă.
3. Laşi calculatorul.
4. Te pui să înveţi.

| VesnicRatacitore a răspuns:

Argumentare descriere

| Awesoman a răspuns:

I.INTRODUCERE
Definiţia pastelului :
Pastelul este o creaţie lirică, în versuri, în care se zugrăveşte un tablou din natură.
Creatorul acestei specii literare în literatura română este Vasile Alecsandri.
II. CUPRINS
Argumentarea apartenenţei textului " Mezul iernei / alt pastel studiat", la specia pastelului
a) creaţie lirică, în care ideile şi sentimentele sunt exprimate prin intermediul unui tablou din natură:
-prezentarea pe larg (strofă cu strofă a imaginilor artistice, a ideilor şi a sentimentelor exprimate;
-comentarea procedeelor artistice şi a efectelor artisitice obţinute (figuri de stil etc.);
- citate;
-prezenţa eului liric - prin ce este marcată
b) în versuri - elemente de versificaţie: strofă, vers, rimă, ritm, măsură;
III. ÎNCHEIERE
Concluzii - rezumatul cuprinsului
Ex : În concluzie, "Mezul iernei" este pastel, deoarece...
Funda? big grin

| VesnicRatacitore a răspuns (pentru Awesoman):

Asta scrie pe siteul de mai sus.nu-i bun