| WayhaughtK a întrebat:

Mi-ar place sa lucrez in domeniul calculatoarelor.
Sa repar sau sa instalez piese etc.
Dar am o grava problema. Din clasele 1-4 am avut probleme cu matematica.
Iar cum sunt la liceu la filologie.
As avea sanse?
Ce studii ar trebui sa fac?

7 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Ai spus ca ai avut probleme cu matematica in clasele 1-4 laughing boss, aia e matematica de baza. Sa inteleg ca tu nu stii nici sa inmultesti sau sa imparti sau chestii elementare?
In calculatoare conteaza matematica. Eu sunt la facultate de inginerie electrica si stiinta calculatoarelor pe domeniul de calculatoare. Daca nu stii matematica, esti mancat.
Faptul ca vrei sa pui un windows, sa cureti un calculator sau sa ansamblezi un calculator nu iti trebuie cine stie ce matematica. Dar astea sunt chestii foarte uzuale. In ziua de azi e plin internetul de tutoriale si cam toata lumea se dau "ingineri".
Daca vine cineva la tine cu o sursa de calculator stricata, tu ii zici sa cumpere alta noua sau incerci sa o repari? ca sa o repari, iti trebuie cunostinte de electronica + matematica.
Eu zic sa te reprofilezi pentru ca nu ai sanse. Chiar si pe software(programare) iti trebuie matematica la greu. Cine stie cunoaste.
Daca vrei sa faci tu chestii uzuale, poti sa le faci si mai castigi un ban. Dar in niciun caz nu poti sa faci o afacere de genul acesta.
Matematica in clasele 1-8 tine mai mult de logica si de baza. Efectiv oricine trebuie sa o cunoasca. Hai sa zicem la liceu dai te integrale si altele pe care unii nu au capacitatea sa le inteleaga. Dar o fractie, un radical, o arie, un perimetru... adica pe bune laughing?
Nu ti-o spun in nume de rau. Dar e adevarul si sa nu fii dezamagit dupa.
Succes!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu vrei mai mult decat sa pui niste piese si sa le repari nu ai nevoie de matematica si probabil nici de facultate, niste cursuri de electronica ceva s ar putea sa iti fie suficiente

| sierra1 a răspuns:

Foamea vine mâncând. În paralel cu școala continuă să faci ce știi acum în domeniul IT (Sa repar sau sa instalez piese etc). Dacă constați pe parcurs că ai nevoie de perfecționare și te atrage, poți urma liniștit o facultate în domeniu. Nu ai fi primul care reușește.

Răspuns utilizator avertizat
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu ai nevoie de matematica pentru asta. Invata singur, eventual fa un curs de calificare de tehnician depanator tehnica de calcul, ceva de genul asta ca sa ai o diploma in domeniu, e utila pentru angajare.

| unvecin a răspuns:

Munca în domeniul calculatoarelor cere să fii deschis să înveți mereu lucruri noi. Lucrurile se schimbă extrem de repede.

Nu mă sperie că ai probleme cu matematica, dar mă tem că lipsa ta de interes pentru matematica de bază poate însemna că preferi mai puțină bătaie de cap la a învăța lucruri noi.

Dar tu te poți analiza cel mai bine, noi știm doar cele câteva rânduri pe care ni le-ai scris.

Întrebarea e:
- îți place să citești / să înveți / să fii la curent cu ce se-ntâmplă? Dacă nu... fă-te mai bine pictor. Înveți cum funcționează culorile și pensulele și în rest faci ce vrei și o să fii și original. happy Dacă da, atunci nu e nimic ce te-ar putea opri să devii expert. Fă-ți un program de studiu serios, cere ajutorul celor care fac deja asta, înscrie-te la cursuri dacă vrei, vezi tutoriale pe net, posibilitățile sunt infinite dacă ești deschis la a învăța. Succes!

Nu contează acum ce ți-a plăcut și ce nu în clasele mici. Important e ce vrei și îți place să faci acum. O să-ți placă și matematica, după ce uiți profesorul ăla, probabil... laughing

| Gjgjgjgj a răspuns:

Nu știu poate ai! Așteaptă să-ți răspundă cineva care știe! Sorry!