| Implor a întrebat:

Ce este aia facultate, dar master, dar doctorat? Nu inteleg ce sunt.Ce invat acolo..cum se dau examne daca se dau..cum ma pot angaja? Ce este CV ul? Sunt inca la liceu dar nu inteleg ce trebuie sa fac dupa ce dau bacul. Sa ma inscriu la facultate? Pot doar la una sau mai multe? Rrebuie sa fiu acceptat? Ce se intampla daca sunt acceptat?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Ce este CV ul? Sunt inca la liceu dar nu inteleg "

pe bune? liceul ăsta e in deșert?

| johnnny123 a răspuns:

Sincer, dacă ești la liceu și pui întrebările astea, nu cred că e cazul să te preocupe doctoratul...

| Implor explică (pentru johnnny123):

Pai vreau sa stiu si eu ce este ca sa merg si eu mai departe nu?

| Brizbriz a răspuns:

Sunt niste diplome in plus, dar practic trei cuvinte:
doar mediu academic
in alta parte nu prea conteaza nici master nici doctoratul, majoritatea firmelor cer numai diploma de licenta, daca ai mai mult, nu prea ii intereseaza

in schimb daca ai de gand sa profesezi in mediu academic, atunci toti trebuie sa ti se adreseze cu "doctor" inainte de nume, iar daca nu ai doctorat toti o sa se uite de sus la tine, indiferent cat de bun esti de fapt
iar daca, chiar vrei sa intelegi cu ce se mananca, cauta serialul "The Big Bang Theory", e comedie, si mananca in fiecare episod o tona de mediu academic

| Brizbriz a răspuns:

PS stai ca am recitit intrebarea, se pare ca am vorbit degeaba, tu nu stii nici ce e aia facultate...
deci? cati ani ai? 9?

| Implor explică (pentru Brizbriz):

16????

| Brizbriz a răspuns (pentru Implor):

La 16 NU stii ce e aia facultate?!?
in puii mei mai ai doi ani si o sa o ai in fata
totusi, hai sa iti spun, daca, chiar nu stii si nu esti troll, mai bine sa te ajut, oricat ar fi de evident raspunsul

facultatea e o institutie de invatamant superior, care dureaza 5 ani, la sfarsitul careia primesti o diploma de facultate, care te face acreditat ca ai terminat facultatea, lucru, care in majoritatea slujbelor inseamna ca nu esti ultimul salahor de rand si ca primesti un salariu mai bun

cel mai clar exemplu e ca nu te poti angaja ca inginer fara diploma de facultate, punct

variatii:
colegiu, tine 3 ani, si sa nu te lasi inselat de IMBECILITATEA de confuzie din tara asta in care toate liceele s-au redenumit cu nume pompos de "colegiu", colegiu real se face numai dupa liceu, in Romania nu prea stiu ce poti sa faci cu, colegiu, stiu doar ceva de psihologi, care fac scoala 3 ani

medicina, nu stiu foarte exact, dar parca facultatea tine 4 ani, dar apoi 6 ani de rezidentiat (un fel de calfa in spital) apoi poti sa profesezi ca medic, si e o slujba cautata in draci in TOATE tarile (nu exista nici o tara care sa aiba "prea multi" medici, chiar medici din Romania se duceau o tura de 3 saptamani in Anglia si veneau cu banii pe care in rrrrominica ii luau intr-un an)

IT... NU ai nevoie de facultate, DELOC, ABSOLUT DELOC, dar, trebuie sa ai talent intr-unul dintre domeniile IT-ului, scoala nu prea te ajuta DELOC, daca nu intelegi, cel putin nu in programare, sysadmin, etc.

| Eireann a răspuns:

Nu este obligatoriu sa mergi la facultate si cu atat mai putin mai departe.
Te gandesti la o meserie care iti place si vezi care sunt cerintele de angajare si daca cere studii superioare (facultate). Sau iti place un domeniu foarte mult si vrei sa il studiezi la nivel avansat. Admiterea la facultate se faca fie pe baza de "dosar" adica media de la bac ds media anilor de liceu sau pe baza de examen de admitere din materii de baza pentru acea facultate.
Si apoi o parte sunt acceptati, altii nu in functie de nota de la bac si/sau examen + bac. Daca esti acceptat la mai multe facultati poti sa le faci pe amandoua (desi este foarte greu si chiar imposibil uneori). Daca esti acceptat te duci pe 1 Octombrie la festivitate si esti student, aflii orarul si drum bun pentru 3, 4, 5 sau 6 ani in functie de facultate: cursuri, seminarii, laboratoare, practica.