| Masculin98 a întrebat:

voi cum ati reusit sa invatati lb engleza?

Răspuns Câştigător
| pastru009 a răspuns:

Tu nu reusesti sa o inveti?
Eu am invatat-o prin meditatii, iar de anul trecut nu mai fac meditatii(am devenit atunci prea tensionat, multe teme de la meditatii si de la scoala, greu le-am facut fata+invatatul lectiilor).Si am tot 10 pe linie.Acum ca trec intr-a opta, invat lectii in plus dinainte sa inceapa(le invat singur, nu este greu).Si mai incerc sa gasesc niste copii ce au nevoie de ajutor la engleza(free).
Deci de invatat gramatica este foarte usor crede-ma.Dar literatura/vocabularul este mai greu(trebuie sa repeti cuvintele cel putin de 3 ori pe saptamana ca sa le retii complet, caci poate/sigur mai le uiti etc.), de aceea este greu sa iti imbogatesti vocabularul.Intai trebuie sa il ai in limba romana destul de extins pentru a putea studia vocabularul limbii engleze la nivel avansat.
Se zice ca este greu sa ajungi la nivel avansat sau cel putin sa treci de nivelul de incepator cand abia incepi sa studiezi primele lectii ale limbii engleze.Eu zic ca este usor:inveti fiecare lectie ce ti se da si o repeti de 3 ori inainte de scoala/meditatii.Iar la pronuntare, daca nu ti se da(mie mi s-a dat la meditatii si asa as da-o si eu) si nu o stii(cum sa pronunti un cuvant in engleza) poti intra pe www.ro-en.com si dupa ce scrii un cuvant in romana si il traduci, ai pronuntarea in engleza alaturi(si in limba britanica si americana).
In concluzie, este usor de invatat gramatica si literatura limbii engleze, dar trebuie sa depui efort.Caci daca nu depui un efort pentru a invata, cand te uiti la limba engleza te uiti la limba chineza, de fapt.;))
Sper ca ti-am fost de ajutor. Funda?

11 răspunsuri:
| blueangel99 a răspuns:

De la scoala, din filme/seriale, din melodii, din jocuri online si din unele articole in engleza pe care le-am citit.
Si sa nu uitam partea cea mai importanta: din comunicarea cu cei din jur.

| bobosf a răspuns:

Eu am inceput sa intru pe site-uri cum ar fi http://www.englezagratis.ro si am urmarit lectiile. Multa bafta!

| єχcєєℓ a răspuns:

M-a ajutat sora mea mai mare.

| Northern a răspuns:

Limba engleză e o limbă destul de ușoară,cel puțin din punct de vedere al gramaticii.Dar,să știi de la mine,că nu e ceva banal să înveți o limbă străină,fie ea chiar limba engleză.E foarte dificil să înveți o limbă mecanic, din cărți sau de la școală. Mulți nativi de limbă română au învățat limba engleză în țară, fără să comunice cu cineva, însă s-a dovedit a fi doar o învățare parțială, ei nu știau nici jumătate din cât ar fi trebuit să știe.Eu te sfătuiesc să înveți limba engleză comunicând tot timpul.

| BlitzLikeXd a răspuns:

La scoala sau de pe net invata cuvintele in engleza continu o sa vezi ca o sa stii engelza repeta dac vrei sa stii engleza bine

| Dolyta a răspuns:

Jocuri, filme, si de la scoala putin gramatica.

Răspuns utilizator avertizat
| panciu2000 a răspuns:

La scoala, de pe net. Uita-te la un serial in limba engleza, crede-ma ca iti va fi de ajutor.

| ToxicG a răspuns:

De prin jocuri, muzica, filme... e cel mai usor. happy

| anqwe a răspuns:

Uite-te pe youtube la ce iti place, de exemplu urmareste vlogeri englezi si vei prinde limba, sau daca te pasioneaza urmareste serii de gameplay in limba engleza. la inceput prinzi doar contextul, insa dupa inveti expresile, chiar si fara sa le traduci, vezi la ce se refera direct, in videoclip. Sau citesti in engleza si cand nu stii un cuvant in cauti imediat pe google si te ajuta la imbunatatirea vocabularului.