| Louisa28 a întrebat:

Buna TPU!
Voi pentru ce materie la alegere ati opta pentru bac, la filologie? Am terminat clasa a 11 a si vreau sa stiu care este materia la care este cea mai putina putina materie de stiut. Am auzit ca la sociologie, insa nu prea stiu ce sa zic. La geografie iar imi este teama, pentru ca anul trecut nu prea am facut cine stie ce.
Va multumesc!

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu alegi ce aleg alții (doar nu mergi cu turma), alegi la ce ești tu mai tare, corect?

| Louisa28 explică (pentru sierra1):

Da, asa este. Mie, la sociologie, subiectele de anul acesta mi s-au parut destul de usoare. Am rezolvat si eu subiectele, cel putin la grila nu am avut greselei deloc, in conditiile in care nu am facut desloc teste de bac pentru sociologie pana acum, doar unele exercitii au fost putin mai grele, intrucat nu am avut un model de rezolvare. La scoala nu am facut in clasa a 11 a nimic pentru bac, poate la toamna o sa facem.
Multumesc!

| sierra1 a răspuns (pentru Louisa28):

Baftă

| Kiara7 a răspuns:

Bună! eu recomand logica, mi se pare cea mai ușoară și accesibila. ai materie f putina, eu am reușit să o reînvăț pe toată cam intr- o zi - doua. și apoi doar am făcut teste de antrenament și exercitii pentru bac cam vreo doua săptămâni. de asemenea, poți sa te uiti la clipurile lui Marc rus de pe YouTube, unde preda materia la clasa. explica foarte bine și pe înțelesul tuturor. succes!

| Louisa28 explică (pentru Kiara7):

Multumesc!
La scoala mea nimeni nu a dat nicioata la logica bacul, nici macar profa nu ne preda vreo lectie la clasa, spune ca sociologia este mult mai simpla.
Multumesc, o sa ma uit peste programa si peste subiecte ca sa vad ce o sa aleg in final. Chiar o sa tin cont de recomandarea ta.

| Kiara7 a răspuns (pentru Louisa28):

Cu drag! la mine in clasa eram împărțiți între logica și geografie și s-au luat note destul de bune la ambele, peste 8 am avut toți. intr-adevar și sociologia pare ușoară, însă la mine a fost problema cu profa pentru ca nu explica deloc bine și nu s-a lipit nimic de mine sau de ceilalți.
orice ai alege, sper sa iti fie ușor și sa iei notele pe care ti le dorești.

| Louisa28 explică (pentru Kiara7):

Multumesc mult!

| Condrache_Marian_1989 a răspuns:

Depinde ce materii ai pentru bac, la filo de obicei se da la romana istorie geografie si se iau note mari.

| Louisa28 explică (pentru Condrache_Marian_1989):

Da, corect, numai ca geografia este la alegere cu alte materii. Iar eu habar nu am ce sa aleg. Stiu ca am timp destul ca sa invat, insa as alege o materie accesibila, la care sa te poti pregatis i individual.
Multumesc de raspuns!