| ansei a întrebat:

Voi trece in clasa a 8-a si am inceput sa ma gandesc la ce profil sa merg la liceu. Materiile mele preferate sunt romana si engleza, deci as vrea sa merg la un profil uman, dar nu stiu daca sa merg la filologie sau stiinte sociale. Ma puteti ajuta cu sfaturi? Dau funda la cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| Viitorulapropiat a răspuns:

Salut... pai e simplu. Daca iti plac limbile straine si te descurci la ele, te duci la filologie. De aici poti ajunge profesor, traducator... dar aria de optiuni este mai mica, fata de stiinte sociale. Matematica nu vei mai face din clasa a11a si se pune accent doar pe romana si limbi straine.
La stiinte sociale se pune accent pe romana, limbi straine, geografie, istorie. De aici ai aria cea mai deschisa in ati cauta o cariera. Este cel mai lejer profil si cel mai usor, desigur... daca iti place romana. Acum tu alegi.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cam tot aia.