| xDanyxDany a întrebat:

vreau sa ma transfer de la un liceu industrial la unul economic, ce trebuie sa fac ca sa ma transfer, si cel mai important lucru, trebuie sa dau diferente? eu sunt la mecanic auto la industrial si vreau sa ma transfer la eco pe comert

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform ROFUIP va trebui sa depui cerere de transfer la liceul economic si cererea trebuie sa fie aprobata de CA al acestui liceu si avizata de CA al liceului industrial.
Va trebui sa sustii examene de diferenta la materiile care s-au facut in liceul economic si pe care nu le-ai facut in cel industrial. Daca nu reusesti la un examen transferul se anuleaza.

| xDanyxDany explică (pentru Ioandelasal):

Dar nu inteleg, cum sa dau diferente din materiile pe care nu le-am facut? daca nu le-am facut eu nu am habar sa scriu nimic acolo

| Ioandelasal a răspuns (pentru xDanyxDany):

Va trebui sa le inveti. Asa se intampla daca schimbi profilul. daca insisti cu transferul intereseaza-te de pe acum la ce va trebui sa dai diferentele, ca sa vezi daca te mai transferi sau nu si sa ai timp sa inveti pentru diferente.

| هوراس a răspuns:

Da, s-ar putea să fii nevoit să dai diferențe. vei fi anunțat dacă trebuie să dai diferențe. ca să te transferi la o clasă de comerți, la un colegiu economic, trebuie să te asigur că media ta este cu 0, 01 mai mare decât media ultimului intrat. de exemplu, tu ai terminat clasa a 9-a, și vrei să te transferi la comerț. ultimul elev care a intrat la acea clasă a avut media de admitere 8, 50. tu trebuie să ai media măcar 8, 51 ca să te poți transfera acolo. trebuie să mergi la secretariatul școlii unde ești/la directoare, în cazurile astea ar fi bine să fii însoțit de un părinte, și să discutați problema. directorul/secratara îți va spune cum trebuie procedat, în altă ordine de idei, cam ce am spus eu înainte. succes kiss