| ghebeeoasazi a întrebat:

Buna TPU, vreau sa pun o intrebare, se poate ramane repetent la o materie daca ai 15 absente?
Sunt clasa a 10a, la fizica am 2 ore pe saptamana si am 12 absente din care 10 sunt motivate.
Pun intrebarea asta deoarece diriginta ne-a pus ca la 15 absente chit ca sunt motivate sau nemotivate ramai repetent.
Va rog ma puteti ajuta?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate sa ramai repetent.
Eventual poti fi declarat amanat, daca nu ai numarul de note prevazut de regulament si atunci vei sustine un examen. Daca nu reusesti la acesta ramai corigent si sustii examen de corigenta. Doar daca nu reusesti si la al doilea examen de corigenta ramai repetent.
Si apoi, pentru absente nemotivate, se scade media la purtare, respectiv cu cate un punct la fiecare 20 de absente nemotivate sau pentru 10% din numarul de ore anual la aceeasi materie.

| dullcat a răspuns:

Buna.Imi pare rau, noi nu putem sa te ajutam.Trebuie sa vorbesti cu dna. diriginta sa clarifici aceasta problema. Cauta sa nu mai ai nicio absenta pana se incheie mediile.Eu nu cred ca era necesar sa lipsesti de atatea ori din motive medicale. Daca ai chiulit, trebuie sa-ti asumi asta, deoarece exista consecinte.Nu e capat de lume, dar totusi poti iesi cu prietenii si colegii dupa ore, nu in timpul orelor.