| Mihai473736 a întrebat:

In clasa a unsprezecea la aproape 200 de absențe nemotivate ramai repetent?

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

După regulamentele actuale, cert DA!

| dullcat a răspuns:

Intrebarea aceasta ar fi trebuit sa ti-o pui la inceputul anului, inainte sa acumulezi atatea. Citeste aici si incearca pe viitor sa te tii de scoala si sa termini liceul. Este pacat sa pierzi asa un an din viata dintr-o atitudine prosteasca. Exista timp suficient atat pentru distractia cu prietenii cat si pentru invatat la liceu.

https://www.edupedu.ro/......fuip-2022/

Pentru toţi elevii din învăţământul gimnazial și liceal, la fiecare 20 absenţe nejustificate pe an școlar, din totalul orelor de studiu sau la 10% absenţe nejustificate din numărul de ore pe an școlar la o disciplină de studiu/modul de specialitate, va fi scăzută nota la purtare cu câte un punct.

https://www.edupedu.ro/......propuneri/

Cand ajungi la nota 6 la purtare deja esti repetent.

| Frank51 a răspuns:

Depinde de conducere. Daca esti la un liceu vai de capul lui probabil nu ramai repetent, ca sunt foarte multi in situatia asta.

| johnnny123 a răspuns:

Pe 7 noiembrie ziceai că ai 40 de absențe... Cum ai reușit în 4 luni să mai faci încă 160, ai mers la școală numai în zilele care încep cu M?

Ah, stai că mi-am adus aminte. Tu ești ăla care voia să recupereze zilele de vacanță în care a fost bolnav.

Asta explică totul, mai puțin de ce te mai chinui cu școala. Asumă-ți faptul că nu vrei să faci școală și apucă-te de altceva.

| dullcat a răspuns (pentru johnnny123):

O zi are cam 6 ore la liceu, deci 6 absente, inmultit cu o saptamana x4...Chiar daca nu a lipsit la toate zilnic, au mai fost vacante, tot poate rezulta acest numar.

| johnnny123 a răspuns (pentru dullcat):

Nu neg că este tehnic posibil să faci atâtea absențe.

Spun doar că dacă lipsești atât de mult înseamnă că pur și simplu nu te interesează subiectul "școală". Și atunci ce sens mai are să te preocupe dacă rămâi repetent sau dacă te exmatriculează?

| dullcat a răspuns (pentru johnnny123):

Inteleg ce zici dar daca tot a ajuns pana aici, inca 2 ani se mai poate tarai asa pentru a termina liceul. Am avut si eu colegi in situatii nasoale care pareau ca nu vor ajunge pana in a 12-a sau ca nu vor trece de bac. Dar s-au mobilizat pe final si au reusit, iar acum nu fac parte din categoria aia vulnerabila de populatie fara bac, care poate vrea sa ajunga undeva dar nu se mai poate, ci sunt adulti decenti. Iar daca nu ar fi primit sprijin, suturi in fund la timp si o vorba buna, lucrurile ar fi stat altfel.

| ReddY25 a răspuns:

Normal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă tot intrebi și nu-ți place școala de ce nu te lași și mergi cu oile sau faci ceva cu timpul tău? Măcar nu pierzi timpul

| 120bulevard a răspuns:

Du-te la oi si vaci prietenas, scoala nu-i de tine. Ce repetent, esti deja exmatriculat, ai nota 0 la purtare, ai mai vrea tu sa fii repetent.

| Mara1234510 a răspuns:

In anii trecuti pentru fiecare 10 absente nemotivate se scadea un punct din nota de la purtare, anul asta cred ca a crescut numarul la 20. Deci 200/20=10, inseamna ca ti se scad 10 puncte din nota de la purtare. 10-10=0, in cel mai bun caz ramai repetent, dar avand in vedere ca esti clasa a 11-a, poti fi exmatriculat cu usurinta.